Kehakaal

Anonüümne

14. juuli 2014

Kehakaal

Tere!

Minu soov on kaalu langetada, kaalun hetkel oma sööke ja loen kaloreid. Tean palju on minu PAV – põhiainevahetus ja tean palju on soovituslik kalorinorm kehakaalu säilitamiseks. Kasutan nutridata toitumisprogrammi.
Mind huvitab, kui palju kaloreid peaksin sööma trennipäeval (erinevatel trennipäevadel kalorikulu 450, 600, 800) ja kui palju trennivabadel päevadel?
Saan aru, et soovitatakse süüa kuni 500 kalorit vähem – millest vähem? Kas kaalulangetuse puhul peab sööma trennivabal päeval ainult PAV jagu kaloreid? Kuidas arvutada kalorivajadust trennipäevadel? Kas PAV+trennis kulutatud kalorid, ja sellest siis -500kalorit? ( Või soovituslikust kalorinormist -500kcal, sellisel juhul jääb lubatud kaloriteks vähem kui PAV) Aga kui kulutan trennis ainult 300-450 kalorit? Siis -500 tähendab, et peaksin sööma vähem kui PAV.
Tühi kõht ei meeldi mulle :) Aga järsku muud moodi kaalu langetada ei saagi?!?

Kena suve jätku!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalulangetamist alustatakse tavaliselt sellest, et peetakse umbes 10 päeva toidupäevikut, et selgitada välja enda nn baastoitumine ja näeksite, mis on peamised vead, mida toitumisel teete ja mida peaks muutma. Edasi tasub arvutada välja kalkulaatoriga see päevane energiavajadus, kui te ei ole eriti aktiivne. Näiteks, kui olete 165 cm pikk, kaalute 70 kg, teil on suhteliselt istuv töö ja teete päevas kokku tunnise jalutuskäigu, siis kaalu säilitamiseks peaksite saama päevas umbes 2000 kcal. Toiduga peaks nüüd vähendama energia saamist umbes 300 kcal ning suurendama ome füüsilist aktiivsust umbes 200 kcal jagu, mis kokku teekski see 500 kcal. Seega peaksite saama toiduga igapäevaselt umbes 1700 kcal toiduenergiat (kuid siinjuures tuleb jälgida kindlasti, et vajalikud toitained oleks kätte saadud). See, kas tahate trennipäevadel süüa rohkem ja trennivabadel vähem või sööte päeviti suhteliselt ühtlaselt, on Teie enda teha. Võite täitsa vabalt proovidagi iga päev hoida energia saamine umbes 1700 kcal kandis ning mõni päev kulutada treeninguga 400, mõni päev 600 kcal ning mõni päev on trennivaba. Kui kulutate treeninguga 800 kcal, siis võiks kindlasti ka veidi enam süüa. Kaalu langetamise ajal ei tohiks tühja kõhtu kannatada. Kui sööte päevas ligi kilo köögivilju, mõned köögiviljad, veidi leiba-putru, piisavalt nn täisväärtuslikke valke (nt muna, kohupiim, kalkun vm) ja lisatavaid rasvu (nt pähklid, seemned), siis ei tohiks kõht tühjaks jääda. Pigem tasub süüa korraga veidi väiksemaid portsjone, aga sagedamini. Praktiliselt täiesti tuleks menüüst välja jätta kõik maiustused, karastus- ja mahlajoogid, soolased näksid, saiakesed, majoneesiga salatid, küpsised, pooltooted, valmistooted, alkohol.