Toitumine ja tervis

Anonüümne

14. august 2014

Toitumine ja tervis

Tere,
minu pojal diagnoositi pankreatiit, raviks karm rasvavaba dieet. Oleme väga nõutud, sest isegi arsti poolt soovitatud kaera-, hirsihelbed ja tatratangud sisaldavad väikese protsendi rasva, loomaliha samuti. Praktiliselt pole võimalik ühtegi toitvat toiduainet osta, milles rasv puuduks. Ainult veega keedetud juurikate peal aga täismees tegusana püsida ei jaksa ja aurutatud kanafileed lõpmatuseni süüa ei suuda. Ehk oskate soovitada mõnda näidismenüüd või kohta, kust konkreetselt abi saaks, sest perearsti nõuanne otsida teavet internetist pole meile kuidagi abiks, oleme isegi selle peale tulnud, kuid saanud vaid üldinfot, mitte midagi konkreetset.
Tänan ette.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ägeda pankreatiidi korral on valkude ja rasvade seedimine häiritud, mistõttu tuleb pidada ravi ajal ranget madala valgu- ja rasvasisaldusega dieeti vastavalt haiguse staadiumile. Range rasvavaba dieet on näidustatud vad geneetilist laadi rasvade ainevahetushäire korral, kui esinevad ensüümidefektid.
Põletikunähtude taandudes muutub menüü mitmekesisemaks. Menüüsse lisatakse valke ja rasvu, kuid siiski piiratakse rasvadega liialdamist. Soovituslik keskmine rasvade sisaldus on päevas 30-40-50 g. Vältida valguvaegust. Haigusnähtude taandudes on näidustatud üleminek kergendatud toidule.
Seega, täiesti rasvavabalt ei ole võimalik toituda ning ei tohigi, kuna organism (eriti aju) vajab oma toimimiseks ka rasvu. Eelistama peaks küllastumata rasvhapete allikaid (kala, pähklid, seemned). Konkreetset näidismenüüd on väga keeruline anda, kuid ise saate toitumisel silma peal hoida toitumisprogrammis ning kui suures koguses rasvu üks või teine toiduaine sisaldab, on võimalik vaadata siit.