Kehakaal
18. juuni 2012
Minu 15,5-aastane tütar on 170 cm pikk ja kaalub hetkel 48 kg. Veel talvel kaalus ta 61 kg ja kaks nädalat tagasi 50 kg – ta kõhnub kiiresti. On olnud pingeline põhikoolilõpp ja kartus, et eelmisel suvel aset leidnud kaalutõus (sõi palju jäätist ja maasikaid šokolaadiga) kordub. Ilmselgelt sööb ta praegu väga vähe, on pinges, murelik ja frustreerunud.
Mulle meenub, et kui ta läks kaheaastaselt lasteaeda, kõhnus ta ka väga kiiresti ja lisaks lõpetas igasuguse lihasöömise (õnneks sööb muna, juustu, piimatooteid). Nii et stress võiks olla üheks kõhnumise põhjuseks.
Hetkel olen väga mures füüsilise tervis pärast. Tahaks tüdrukule toeks olla vähemasti selles osas, et leida talle optimaalne menüü, mille korral ta kehakaal püsiks vähemasti normaalkaalu alampiiril. Lisaks muidugi püüame saada selgusele, mis on tegelik põhjus söömishäire taga – seda aga pole kerge arutada, kui kõht on tühi.
Minu küsimused:
1. Kui suur on sellises vanuses neiu normaalne kehamassiindeks?
2. Milline peaks olema kalorite hulk, mille korral püsiks normaalkaal?
3. Kas on olemas näidismenüüsid selliseks puhuks, et säilitada tervis ja normaalne ainevahetus?
4. On teil ehk veel häid nõuandeid?
Tänud ette:)
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Praeguse kehakaalu puhul on tegemist alakaaluga, Teie tütar peaks kaaluma praegu minimaalselt 51 kg, et olla normaalkaalus. Alaealiste puhul sõltub määratlus kehamassiindeksi järgi ala-normaal-ülekaaluliseks lapse soost ja vanusest, ise saab seda välja arvutada siin.
Toitumishäireid on väga keeruline diagnoosida, Teie tütre kaalulangus võib olla seotud kujuneva toitumishäirega või siis tõesti olla tingitud vaid stressist – igal juhul tasub sellel silm peal hoida. Päevane soovituslik energiahulk sõltub suuresti füüsilisest aktiivsusest, kuid alla 1800 kcal see kindlasti olla ei tohiks, pigem umbes 2000 kcal kanti.
Menüüsid on selliselt raske soovitada, kuna kõik sõltub lapse toidueelistustest, soovitan järgida toidupüramiidi põhimõtteid. Soovitan registreerida ennast ka toitumisprogrammi kasutajaks (tasuta) ning seal tema menüüd analüüsida, siis on kohe näha, kui palju saab ta päevas energiat ning millistest toitainetest tal vajaka jääb. Samuti on programmis olemas näidismenüüd, mis on mõeldud küll näiteks lasteaias kasutamiseks, kuid neid oma kontole alla laadides, koguseid suurendades ning toidukordi lisades on võimalik sellest ise koostada tasakaalustatud menüü.
Kui Te siiski näete, et probleem ei kao ja ta tunneb ennast ka praegu paksuna ning näljutab ennast, siis soovitaksin pöörduda toitumishäiretega tegelevate spetsialistide poole, kuna ise on nendega väga keeruline toime tulla. Eestis on olemas spetsiaalsed söömishäiretega tegelevad keskused – Tallinnas tasuline OÜ Sensus ja Tartus Tartu Ülikooli kliinikumi Psühhiaatriakliinik.