Söömishäired

Anonüümne

22. jaanuar 2011

Söömishäired

Tere.
Minu 10 aastane tütar on 154 cm pikk ja kaalub 55 kg. Mind paneb muretsema tema lõppematu söögiisu. Ta ise ei suuda oma toiduportse kontrollida. Ikka ja jälle on tal kõht tühi… Milles võiks asi olla ? Me ekstra vitamiine ei söö aga me sööme mungoa idusid, joome sojapiima ( nendes kahes on kõik vitamiinid ja mineraalid ju olemas ).
Kas parim oleks käia toitumisspetsialisti jutul silmast silma või interneti kaudu suhelda ?
Ehk oskate te soovitada toitumisspetsialisti Võrus ?

Kõike head ! ema

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teismelistel (mida Teie tütar ilmselt juba on) hormoonid möllavad ning see võib mõjutada ka nende toitumiskäitumist. Toimub ju sel perioodil kiire kasvamine. Ta paistab oma vanuse kohta üsna pikk tüdruk olevat ka. Ülekaaluliste laste puhul üldiselt kaalu langetada ei üritata, vaid pigem stabiilsena hoida ning oodatakse, et pikkus järele kasvaks. Praeguses vanuses ja pikkuse juures oleks tema normaalkaaluks kuni 44kg. Samas, vanuse suurenedes ja kasvades see kaal muutub. Nii näiteks 12-aastaselt ja 160 pikk olles võiks ta kaaluda 53kg.
Suur söögiisu võib olla tingitud ka valest toitumisest – nii ebaõigest toiduvalikust, ebaregulaarsetest söömisaegadest, valedest toidukogustest, soovitustele mittevastavast energia ja toitainete tarbimisest.
Soovitan Teil kõigepealt umbes 10 päeva jooksul täpselt kirja panna kõik tema poolt söödu ja joodu ning saadud tulemusi analüüsida toitumisprogrammi abil. Sealt peaksite nägema, kui regulaarselt ta sööb, kui suured on korraga tarbitavad toidukogused, millistest toidugruppidest toite ta sööb ning arvuti annab saadud energia ja toitainete tarbimise. Tema vanuses tüdrukud peaksid saama umbes 1900 kcal energiat päevas, kui nad ei ole füüsiliselt väga aktiivsed. Ta võikski üritada hoida oma päevane energiatarbimine umbes 1900 kcal juures, kuid seejuures tuleb kindlasti jälgida, et saadavad valgud-rasvad-süsivesikud oleksid omavahel tasakaalus ning ta saaks toiduga ka piisavalt kiudaineid, vitamiine ning mineraalaineid. Idud ja sojapiim ainuüksi kindlasti ei kata kõiki vajadusi. Sest näiteks parimaks kiudainete allikaks on täisteratooted, D-vitamiini saame peaasjalikult kalast, kaltsiumi piimatoodetest jne. Toitude ja portsjonite valimisel võib abiks olla toidupüramiid
Päevas peaks tal olema vähemalt 3 põhitoidukorda (sh korralik hommikusöök, koolitoit) ning 1-2 väikest vahepala. Mida vähem ta sööb magusaid (ja ka soolaseid) näkse, seda parem. Rohkem tuleks rõhku pöörata just köögiviljade söömisele.
Vedelikku tuleks samuti (vee näol) tarbida vähemalt 1 liiter päevas.
Kindlasti peaks veidi suurendama ka tema füüsilist aktiivsust. Ülekaalu puhul ei ole järsk ja väga suur füüsilise koormuse suurendamine hea, kuid mõõdukas tempos ujumine, kiire kõndimine, kepikõnd, suusatamine on küll soovitatavad tegevused. Valida tuleb ala, mida ta jaksaks teha ega tunneks end seda tehes kohustatuna või õnnetuna.
Toitumisnõustajat Teile Võrus ei oska soovitada. Tartust leiaksite Liidia Kiiski, kes küll rohkem tegeleb haiglate dieetidega, kuid võib-olla oskaks temagi nõu anda.
Igaks juhuks soovitan Teil pöörduda ka perearsti poole. Ehk on võimalik teostada mõned analüüsid, et olla kindel, et ülekaal ja suur söögiisu ei ole tingitud mõnest haigusest.