Kehakaal

Anonüümne

20. aprill 2011

Kehakaal

Ma olen 12 aastane tüdruk ja kaalun 35 kg ning olen 170cm.
Teen palju trenni ning olen pidevalt väsinu ja ei jõua midagi teha.Mu silmade all on tumedad laigud ja tihti olen haige.
Mida teha ju kuidastoituda õieti?
Tänades Mirell

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled oma vanuse ja pikkuse kohta tugevalt alakaaluline. Peaksid kaaluma vähemalt 8 kg rohkem. Sellest ja tugevast treeningust on kindlasti tingitud ka Sinu väsimus ja sinised silmaalused. Arvata võib, et Sa ei söö piisavalt. Ühelt poolt kannatab seeläbi energia saamine ja toob endaga kaasa alakaalu. Teine probleem on selles, et Sa saad toiduga ka liiga vähe vitamiine ja mineraalaineid ning see omakorda mõjutab Sinu väsimustunnet ning seda, et oled hästi vastuvõtlik haigustele. Oled juba piisavalt suur, et saada hakkama ise oma toitumise analüüsimisega. Kaalu kõik, mida sööd ning pane kirja toitumisprogrammi. Sealt on näha, kui palju energiat ja erinevaid toitaineid saad. Sinu päevane energiavajadus on umbes 2200-2400 kcal, kuid see sõltub ka sellest, mis trenni ja kui tugevalt teed. Toitumisprogrammist on näha, milliseid toitaineid jääb Sul puudu ning milliseid toite peaksid sööma, et neid saada. Proovi oma toitumine seada regulaarseks – päevas 3 põhitoidukorda ning vahele 2-3 oodet. Kui algul tunnedki, et ei suuda nii palju süüa, siis söö väiksemaid koguseid, aga hästi sagedasti. Õige toiduvaliku kujundamisel on abiks toidupüramiid. Igapäevaselt peaksid sööma teraviljatooteid (putru, leiba), puu- ja köögivilju, piimatooteid, lisatavaid toidurasvu ning midagi toidugrupist liha-kana-kala-muna. Nädalas vähemalt kahel korral söö kala, aeg-ajalt ka seemneid, pähkleid ning kuivatatud puuvilju ja marju. Palu, et ka vanemad ning treener toetaksid ja aitaksid Sind. Üksinda on Sul väga keeruline oma toitumist õigeks saada.
Kui aga oma tavapärase menüü analüüsil selgub, et toiduga saad energiat piisavalt, siis tuleks pöörduda oma murega kindlasti perearsti poole, kes selgitab välja, kas Sul pole mõnda haigust või toidutalumatust. Näiteks nisuvalgutalumatus ehk tsöliaakia võib viia alakaalulisuseni.