Tervislik toitumine

Anonüümne

26. jaanuar 2014

Tervislik toitumine

Tere Lp Tagli Pitsi!

Olen ise ühes koolis terviseõde ja pöördun Teie poole murega ühe 17 aastase tütarlapse toitumise osas. Nimelt oli meil õpilasega juttu tema toitumisharjumustest ja palusin tal pidada 3 päeva toidupäevikut, kus palusin üles märkida kõik, mida iganes sööb. Ise ta veel rõhutas, et ei söö enam ammu liha (punast), keeldub kategooriliselt sellest. Minu küsimuse peale, kas ta väsimust ei kurda ja mingeid terviseprobleeme sellega pole veel kaasnenud vastas, et on küll väsimus, tugev akne, aeg-ajalt saab perearsti juurest Milgamma süste (B12), kuid liha tema suu sisse enam ei võta.
Mis teha seesuguses olukorras ja kuidas võiks sellist last aidata, sest kindlasti mõjutab teatud vitamiinide grupi pikaajaline defitsiit ka teisi organismi funktsioone?
Lugupidamisega
Helina Pedak
ühe kooli terviseõde

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Toidupäevikut peaks pidama minimaalselt kaks nädalat, et näha, milliseid toitaineid puudu jääb. Kui ta sööb kala, kana, muna ja piimatooteid, siis ei tohiks tal tegelikult B12-vitamiini saamisega probleeme olla, küll aga võib ta liiga vähe saada rauda või isegi energiat, mis mõlemad võivad olla väsimuse põhjuseks. Kindlasti tasub vaadata ta kehamassiindeksit (et poleks tegemist alakaalulisusega) ning soovitada perearsti juures vereanalüüs teha. Kui inimene on oma toitumiseelistustes veendunud, siis on teda üsna raske mõjutada, pigem tuleb talle selgitada, kuidas toituda võimalikult mitmekesiselt, et ka ainult taimset päritolu toidust kõik vajalik kätte saada või siis kompenseerida puudujääke toidulisanditega.