Kehakaal

Anonüümne

29. aprill 2012

Kehakaal

Tere!

Küsin seoses kehakaalu ja õige toitumisega. 6 aastat tagasi langetasin, võiks öelda edukalt, kaalu. Maha läks üle 30 kilo. Nüüdseks hiilivad kilod tasapisi tagasi, siiani on tulnud 10 kilo tagasi. Ma tahaks nüüd jälle kuidagi need 5-10 kilo maha saada, aga mõistus on otsas. Olen 34 aastane, 176 pikk, kaalun 74 kilo. Ideaal oleks kaaluda 65-66, aga kuidas seda saada, enam ei oska. Kas on probleem motivatsioonis või ma ei teagi milles. Ilmselt on tegemist ka kergekujulise söömishäirega, sest enda arvates toitun tervislikult, aga millega siis seletada, et kaal kõigub 2-3 kilo ulatuses ja seda umbes 2 päeva jooksul. Arusaamatu, lausa stressitekitav. Mida teha?
Parimat, Riina

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kehakaalu langetada on kergem, kui seda säilitada. Enamik inimesi kipub pärast “dieedipidamise” lõppemist kaotatud kilod tagasi saama (ja vahel ka enam) õige ruttu, eriti siis, kui kaalu alandamiseks on kasutatud madala energiasisaldusega dieeti. Sellepärast tulebki kaalu alandada mõõdukas tempos ning saada energiat parasjagu niipalju, et peale piinarikka “näljutamise” lõppu ei tekiks tahtmist kohe sööma tormata. Kaalu alandamine peab toimuma selliselt, et inimesel ei ole tegelikult kõht tühi ehk siis minimaalselt 1700-1800 kcal juures päevas. Toitumisharjumused peavad jääma kaalu säilitamist toetavaks ka peale kaalualandamise etapi lõppu.
Kaalu alandamiseks peaksitegi välja arvutama oma päevase energiavajaduse (ärge oma füüsilise aktiivsuse määratlemisega üle pingutage, enamikel inimestel ei ole suurt aktiivsuse taset üldse ning keskmistki on heal juhul tund päeva kohta). Selleks, et kaal hakkaks langema, tuleks vähendada saadavat energiakogust ja suurendada füüsilist aktiivsust. Sellest, kuidas kõige paremini kaalu langetada ja millest toitumisel lähtuda, saab täpsemalt lugeda siit.
See, et kaal paari päeva jooksul kõigub paar kilo, et ole seotud mitte niivõrd söödud energiahulga, kuivõrd söödud toitude ja joodud vedelike massiga.