Tervislik toitumine

Anonüümne

28. jaanuar 2014

Tervislik toitumine

Tere! Küsimus foolhappe kohta.
Teie lehel on kirjas,et kõige rohkem sisaldub foolhappet kuivatatud petersellis? Kas on mõeldud maitseaine peterselli nt lisades salatitesse? Kuumtöötlemisel ju kaob foolhappe seest?Kui nt lisada suppidele või kastmetele? Ning veel on kirjutatud,et kas pärm on suure foolhappe sisaldusega?Kuidas peaksin pärmi sööma? Ja kuivatatud põlduba? Ostan poest ja söön kuivatatud põlduba?
Siis on teil kirjas ka veel munakollane, kas keedetud munas on säilinud foolhappe?
Siis küsimus ka B12 vitamiini kohta, et veisemaks peab olema kuumtöötlemata? Kuidas ma saan süüa toorest maksa? Kui ma näiteks teeksin maksakastet siis ju hävib see vitamiin kuumtöötlemisel?
Ette tänades, Liis.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, lehel toodud allikad on absoluutväärtuses parimad. Samas tuleks arvestada kindlasti sellega, milliseid toiduaineid üldse inimene sööb ja et kuumutamisel foolhappe sisaldus väheneb. Pärmi saadakse pärmitaigna küpsetistest, kuid kindlasti mitte 25 grammi, mis annaks ligikaudse päevas vajaliku koguse. 300 mikrogrammi foolhapet sisaldub ka 25 grammis maksas, kuid ka maksa ei tasu kindlasti igapäevaselt süüa. Foolhappe saamiseks tasuks ennekõike suurendada täisteratoodete, idude, kaunviljade ning (peamiselt roheliste) köögiviljade söömist. Ühes keedetud munas on umbes 25 mikrogrammi foolhapet. 
Ka B12-vitamiini sisaldus väheneb kuumtöötlemisel, kuid kindlasti mitte nii palju, et see täiesti olematuks muutuks. B12-vitamiini vajadus on suhteliselt väike. Tervet inimest, kes sööb lisaks taimetoidule vähemalt üht alljärgnevatest – munad, piimatooted, liha, kana, kala – ei tohiks selle vitamiini defitsiit ohustada.