Tervislik toitumine

Anonüümne

12. jaanuar 2015

Tervislik toitumine

Tere!

Kuidas suhtuda, kui lasteaias on õhtuooteks magusad toidud? Hommikusöögiks on puder moosiga, lõunasöögi järel on kindlasti magustoit (tihti mingi kissell, nt karamell-kissell) ning siis õhtuooteks näiteks piim, helbed ja õun. Või näiteks piim ja kreemisaiake (mitte ise küpsetatud).

Helbed viimati konkreetselt Säästu Magusad teraviljarõngad, koostis: teraviljajahu (mais, nisu, kaer) 65%, suhkur, fruktoosi-glükoosisiirup, taimeõli, linnaseekstrakt, sool, karamelliseeritud suhkur, emulgaator (sojaletsitiin), vanilliin, karamell. 100g toodet sisaldab 386 kcal, valke 10,2 g, süsivesikuid 80 g, millest suhkruid 21,5 g, rasvu 3,9 g.

Kas toitumisekspertide arvates sellisel toidul üldse peaks olema koht lasteaia menüüs? Kas glükoosi-fruktoosisiirup väikestele lastele on täiesti lubatud toiduaine?

Tänades
Kati

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Loetletud toitude põhjal on raske anda hinnangut kogu menüüle, kuid nende järgi tundub küll, et menüü sisaldab liiga palju lisatavaid suhkruid. Suhkruid sisaldub toitudes looduslikult (nt puu- ja köögiviljad, teraviljad, piim), kuid suure osa saame toitudega, kuhu on need tootmise käigus juurde lisatud (nt kommid, karastusjoogid, magusad piimatooted, magusad hommikuhelbed, saiakesed), roogadest (nt magustoidud) või lisame ise tee-kohvi sisse vm. Lisatavad suhkrud kokku ei tohiks päevasest energiatarbimisest anda üle 10%, parem isegi vaid kuni 5%. Kui nt aktiivne 5-aastane laps peaks kogu päeva jooksul saama ligi 1500 kcal energiat ja sellest umbes 85% lasteaias, siis ei tohiks ta lasteaiapäeva jooksul saada rohkem lisatavaid suhkruid kui 32 grammi (koju jääks siis veel umbes 6 grammi – väikese kuhjaga teelusikas suhkrut), parem veel kui kokku alla 20 grammi.
Õnneks kaaluvad hommikuhelbed üsna vähe, mistõttu neid ilmselt üle 50 grammi lapsele hommikusöögiks ei pakuta, mis teeb umbes 10 grammi lisatavaid suhkruid. Pudru ja moosi seest võib saada lisatavaid suhkruid samuti ligi 10 grammi, 100 grammist poest ostetud magusast jogurtist-kohupiimakreemist samuti kuni 10 grammi. Glükoosi-fruktoosisiirup väikestes kogustes kindlasti enamikele lastele ohtu ei kujuta, kuid pigem tasub kõikide suhkrutega veidi tagasi hoida.
Tihtipeale on sellise menüü koostamisel mitmeid põhjuseid – aja kokkuhoid, lastele söövad hea meelega kõik ära, saab määruse järgi kohustusliku energiakoguse odavamalt täis.