Kehakaal

Anonüümne

10. juuni 2012

Kehakaal

Tere !

Kolm aastat tagasi kallusin 146 kg. Kolme aastaga olen iseenese tarkusega suutnud kaalu langetada 119 kg-ni, ehk siis on olnud pidev väike langus. Nüüd aga viimased neli kuud mitte midagi stabiilselt 119 ja ei üles ega alla. Töö on mul istuv, selle kompenseerimiseks käin viis korda nädalas kõndimas 7,5 km. Toitumises lähtun üldtuntud kaasaegsetest seisukohtadest. Samuti olen proovinud toidukoguseid vähendada ja suurendada aga tulemusteta.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See on hea, et kaalu alanemine on toimunud aeglaselt ja pika aja jooksul, sest kui see oleks toimunud kolme kuuga, oleks ka selle kaalulanguse säilitamine üsna keeruline. Muust asjast ilmselt abi ei ole, kui tuleks siiski võimalikult täpselt analüüsida, mida sööte. Selliselt toimides (nii umbes 10 päeva jooksul) näete, kui palju keskmiselt saate energiat, kas valkude-rasvade-süsivesikute omavaheline saamine on tasakaalus ning milliseid teisi toitaineid (kiudaineid, vitamiinid, mineraalained) Teie toidus vajaka võib jääda. Ainevahetuse korrektseks toimimiseks on vajalik kõiki toitaineid saada soovitatud kogustes. Toidukoguste niisama vähendamine-suurendamine ilma toitainete ja energiasaamise analüüsita ei annagi reeglina tulemust. Sest tihti näiteks teismelised tüdrukud söövad hästi vähe (selle eest on söögiks saiakesed, kartulisalat, šokolaad) ning imestavad, miks kaal ei lange. Pigem tuleks siiski süüa korralikult, aga valida, mida. Näiteks pool kilo köögivilju annab umbes sama palju energiat kui 2-3 šokolaadikompvekki. 
Et kaal hakkaks edasi langema, tulekski üle vaadata oma energia saamine ning võimalusel vähendada seda kuni 500 kcal (meesterahva puhul ma ei soovitaks päevast energia tarbimist lasta ka allapoole 2000-2200 kcal, sõltuvalt treeningkoormusest). Kui energia saamist alandada ei saa, siis tuleks võimalusel suurendada füüsilist aktiivsust. Oluline on ka piisav kiudainete ning vedeliku tarbimine.