Varia
29. mai 2011
Terekest tervisesõbrad!
Olen 24. aastane noormees, pikkusega ca 200cm ja kaal ei ole üle 87 olnud viimasel kolmel või neljal aastal. Lihtsalt ei tule juurde. Söö palju tahad. See selleks.
Probleem on pigem järgmine, et käisin perearsti kaudu uuringutel ning arvatavasti on mul ärritunud soolestiku sündroom. Kuigi ka kakaproov ei näidanud midagi. Kuigi tehti ka laktoosikoormustest, siis see midagi ei näidanud. Ehk sellest, et enne sinna jõudmist olin eemaldanud drastiliselt piimatoodete kasutamise oma toidusedelist. Ehk see mõjutas. Samas on teinekord piimaga kohvi juues kohe vaja vetsu tormata. Minu küsimus oleks selline, et uurides ise ja ka arsti soovitused jätta ära või vähendada piimatoodete tarbimist ja ka nisujahu sisaldavaid aineid, siis millised on alternatiivid nendele. Kuidas edasi planeerida oma toidusedel. Ei jaksa 6 korda päevas käia vetsus. Samas kui mõtlen, et varasemalt jõin piima liitrikaupa, piltlikult öeldes, korraga ja ka kõik kastmed toitude kõrvale tegin piima ja nisujahuga. Loomulikult ma suitsetan ka. Kuigi sellest olen ammu põhjust otsinud loobumiseks. Soovitatakse ka kiudaineid süüa? Mis need endast kujutavad? On ehk mingi lehekülg või mõni toitumisspetsialist või nõustaja, kelle vastuvõtule saaksin minna, kes juhendab ja aitab edasi siit minna. Sest nagu ma loen, siis olen endale tekitanud millegagi ravimatu haiguse, millele on leevendust.
Ja kaalus tahaks ka ikka juurde võtta. Olen teinud trenni (jõusaal) pidevalt pika aja vältel, aga mida ei tule on mass. Rääkimata siis lihastest.
Vabandan kui väga keeeruline jutt sai. Ei oska üldiselt tervisest rääkida, sest pole olnud väga tervislik nagu haigusest selgub. Tean, et osa minu jutust läheb rangelt gastroendoloogia vms valdkonda, aga palun siiralt abi.
Ettetänades.
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Teie puhul tundub olevat väga palju probleeme. Veidi saaksite kindlasti leevendust, kui muudaksite oma toitumisharjumusi ning loobuksite suitsetamisest. Siin saan anda Teile vaid üldiseid soovitusi, kuid soovitaksin oma murega kindlasti pöörduda Tartu Ülikooli Kliinikumi dieetarst Liidia Kiiski poole, kes saaks anda individuaalset nõu. Kindlasti tuleks edasi uurida kõhuprobleemide allikat, kas on selleks siis laktoos või hoopiski teraviljatoodetes leiduv gluteen ning vastavalt sellele kujundada ümber oma toitumine.
Kui analüüsid ei näita probleeme, siis tuleks järgida soovitusi, mida siin kirjutan. Kui analüüside järgi ei talu Te laktoosi või gluteeni, siis siinkirjutatud soovitusi järgida ei tohi, vaid Teile antakse konkreetsed toitumisjuhised. Teie kirjelduse järgi kahtlustan, et Te ei saa hakata järgima minu soovitusi, vaid saate arstidelt uued.
Juhised puhuks, kui Teil ei ole laktoosi- ega gluteenitalumatust. Esiteks peaksite püüda jälgida seda, et sööksite regulaarselt – 3 põhitoidukorda, 1-3 oodet päevas. Teiseks peaksite püüdma suurendada kiudainete osakaalu – sööma rohkem teraviljatooteid, eriti täisterast (puder, leib) ning puu- ja köögivilju. Piimatoodetest võiksite eelistada hapupiimatooteid ja juustu. Lihadest eelistage linnuliha ja taist liha, 2-3 korda nädalas võiks süüa kala. Vältige soolaseid, rasvaseid ja vürtsikaid toite, poolfabrikaate ning valmistoite, samuti olge mõõdukas alkoholi ning maiustuste-karastusjookide tarvitamisega.
Alustuseks aga siiski pöörduge uuesti perearsti poole ning paluge välja selgitada oma hädade põhjus. Mida varem Te sellele jälile saate, seda rutem saate oma muredele leevendust.