Varia

Anonüümne

1. veebruar 2013

Varia

Tere, kas te oskate mind aidata, ostsin just uue väga huvitava toote omega 3 ja omega 6 ga, mis lubab kehas omega 3 ja omega 6 suhte tasakaalu viia ehk siis kiviajal oli 1:1 praegu oleks hea isegi 1:5le,aga toode lubab 1:3 120ne päevaga. sisaldab veel antioksüdante ja d vitamiini jne. tahaks nüüd teada kuidas seda kasutada,kirjutasina ka tootjatele,kuid ilmselt läheb aega vastusega…
siis küsingi teilt, kuna lugesin just internetist, et Kui toidu kõrvale juua, siis see protsess on häiritud – väikesed õligloobulid kleepuvad üksteise külge ja moodustavad klimbid. Sellisel juhul ei suuda keha õlisid omastada ning need õliklombid suunatakse maksa, kus nad läbi töödeldakse ja saadetakse peamiselt keha rasvarakkudesse energiavarudeks. Normaalselt toitudes saab maks piisavalt rasva. Kui aga toidu juurde juua, saab ta seda liiga palju ja me muutume lihtsalt paksuks ja õlidest ei ole mingit kasu.
Vedelikke võiks tarbida 10 minuti enne toidukorda, toidu ajal ja hiljemalt 2h või enam kindlasti mitte.

soovitavad veel juua toasooja piimaga hommikul 1h enne sööki,mina aga niimoodi ei saa kuna hommikul kohe söök sisse ja minek,kiire. et kuidas siis võtta,et oleks maksimaalne tulemus ja ei läheks hoopis pakuks vms siis öeldud on.äkki hoopis võtta õhtul?mitte tundi siis enne ja pärast süüa võib? vett nagu m aru saan ei tohi peale juua,et kas siis piima,aga see jälle ei tohi külm olla,aga äkki oleks kuidgai lihtsam variant mingisugune,sest ilma peale joomata ka ei saa kuna kalaõli on selline maitse ise teate ka.

väga väga suured tänud info eest!
jään ootama :)
T.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See, kuidas antud toodet tarbima peab, peaks olema väga selgelt kirjas toote pakendil. Iga sellise toote jaoks on omad õpetused. Vedeliku mittetarvitamise soovitus söömise ajal tuleneb pigem sellest, et juues toidu kõrvale vedelikku, me ei mälu korralikult toitu läbi ja neelame selle suurte tükkidena alla. Samuti ei saa hakata toidule toimima juba süljes asuvad ensüümid, kui me toitu läbi ei mälu ega süljega ei sega, vaid selle lihtsalt “alla loputame”.
Mis puudutab oomega-rasvhappeid, vitamiine jms, siis on esmane soovitus saada neid siiski toidust, sest sealt ongi nad kõige paremini omastatavad. Oomega-3-rasvhapete kõige paremaks allikaks on kalad. Vitamiine-mineraalaineid leidub kõikides toidugruppides (teraviljatooted, puu- ja köögiviljad, piimatooted, toidugrupp liha-kana-kala-muna, lisatavad toidurasvad), vaid suhkru-maiustuste grupis on nende sisaldus väga tagasihoidlik. Enne igasuguste toidulisandite tarvitamist on otstarbekas alati kõigepealt välja selgitada, mida Teil praeguse toitumise juures vajaka jääb ning kas oleks võimalik väikeste muudatustega oma toitumises neid puudujääke kõrvaldada. Toitumisprogrammiga saab nii analüüsida oma toitumist kui ka saada informatsiooni toiduainetest, mis mingeid toitaineid enim sisaldada võiksid.