Varia

Anonüümne

10. mai 2011

Varia

Kas see toidupüramiid on Teie arvates normaalne? Et siis sai nagu kõige tähtsamate reas,seal peaks nagu tervislikud rasvad olema.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Eesti riiklikes toidusoovitustes kasutusel olev toidupüramiid on kogusepõhine. See tähendab, et esimesel korrusel on kõige suurema portsjonite arvuga grupp jne. Toiduained asetsevad toidupüramiidis toidugruppide kaupa. Seetõttu on ka sai esimesel korrusel, kuna ta kuulub teraviljatoodete gruppi. Küll aga antakse lisaks soovitusi õige valiku tegemiseks toidugrupi sees. Sellest tehakse juttu nii toitumis- ja toidusoovituste raamatus, kui on eraldi olemas ka valgusfooritabel. Saan aru, et vihjate Toitumisteraapia Assostsiatsiooni poolt koostatud toidupüramiidile, kus lisatavad rasvad asuvad toidupüramiidi allosas. Nemad ei ole selgitanud, kas tegemist on koguse- või energiapõhise püramiiidiga, kuid tundub, et viimasega. Lisatavad toidurasvad on kindlasti kasulikud, kuid kuna nad annavad väga palju energiat, siis päevane portsjonite arv ei ole suur ning seetõttu asuvadki nad riiklikus toidupüramiidis neljandal põhikorrusel.
Toidupüramiidi põhimõte väljendab seda, et iga päev tuleb valida midagi igalt põhikorruselt vastavalt etteantud portsjonite arvule, teha toidugrupi sees õige valik ning varieerida toite ka toidugrupi siseselt.