Tervislik toitumine
9. november 2013
Tere,
kas biotiini ja kroomi toiduainetest kätte saamist peaks ka ekstra jälgima (neid andmeid näeb ainult toitlustajate alt)? Olen toitumiprogrammi kasutanud iga päev 4 kuu jooksul ja märkasin, et neid mõlemaid olen selle aja jooksul kätte saanud miinimumist ca 50%.
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Eestis puuduvad neile toitainetele toitumissoovitused, sest mitmekesise toitumise puhul ei ole nende defitsiiti täheldatud. Kuna tegemist on mikrotoitainetega, siis tihti nende sisaldust toiduainetes ka ei analüüsita ning seetõttu on vastavates tabelites toiduaine biotiini ja/või kroomi sisalduse koha peal 0, kuigi tegelikult toiduaine võib neid veidi sisaldada. Soovitan nendes tabelites kindlasti vaadata vastava toitaine tagant täpsustust, kas “0” väljendab analüüsi tulemust või lihtsalt seda, et andmed sisalduse kohta puuduvad. Sellest kõigest tingitult võib hilisem analüüsi tulemus näidatagi, et olete toiduga neid liiga vähe saanud, kuigi tegelikult ei pruugi see nii olla.
Kui need toitained Teid huvitavad, siis alles hiljuti avaldas Euroopa Toiduohutusamet avalikuks aruteluks biotiini kohta dokumendid, kust võib leida nii soovituslikud tarbimiskogused kui ka muud infot. Kahjuks on see inglise keeles, kuid soovi korral leiate dokumendi siit. Kroomi võtmiseks toidulisandina on teadusartiklites vastukäivaid arvamusi. Kui varem soovitati seda magusaisu vähendamiseks, siis nüüd on andmeid, et osadel inimestel võib seeläbi magusaisu hoopis suureneda.