Tervislik toitumine

Anonüümne

14. veebruar 2023

Tervislik toitumine

Helistas telefonimüüja ja pakkus soodsa hinnaga D3 vitamiini ja Magneesiumi.Ta kasutas muuhulgas selliseid lauseid:Kahjuks Tervise Arengu Instituudi uuringud on näidanud,et meie eestlaste toitumine on tasakaalust väljas,sest sööme liiga palju magusat ja liha.Aga isegi kui toidulaud on mitmekesine,siis on kindlaks tehtud,et erinevate toidulusandite tarbimine on päris oluline.Ja viimane lause.Praegu on õues selline pime aeg,tekib tihti väsimus,seega soovitatakse just praegusel ajal toidulisandeid juurde võtma.Kas need laused on pädevad ja lähtuvad tõendusmeditsiinist.Tänan teid

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Toidulisandeid ei tohiks võtta lihtsalt niisama. Eelistama peaks seda, et kõik vajaliku saaks kätte toidust. Jah, keskmise eestlase toidulaud ongi paigast ära, kuid toidulisandi võtmist tuleks otsustada konkreetselt igast inimesest lähtuvalt. Esimese asjana tuleks pidada toidupäevikut (vähemalt 10 päeva, võimalusel toite kaaludes ja oma toitumist kindlasti eelnevalt mitte muutes) ja vaadata, kas ja milliseid toitaineid puudu jääb. Järgmise sammuna peaks läbi mõtlema oma toiduvaliku – kas oleks võimalik puudujääke vähendada toiduvalikut mitmekesisemaks muutes, midagi sealt eemaldades või lisades. Kui see mingil põhjusel võimalik ei ole (nt inimene ei söö üldse kala), alles siis peaks hakkama juurde võtma toidulisandit. 
Magneesiumivajadus ei ole seotud pimeda ajaga. D-vitamiini osas on õigus, et enamikul inimestest kipub see talvisel perioodil, isegi piisavas koguses kala söömisel, jääma allapoole soovitust ning seega tuleks seda toidulisandina juurde võtta. Samas soovitan toidulisandi ostmiseks pigem pöörduda apteeki, kus töötavad väljaõppe saanud spetsialistid ning soovitavad just teie jaoks parimat lisandit.