Kehakaal

Anonüümne

8. jaanuar 2015

Kehakaal

Tere! 11 a tüdruk,157 pikk, kaalub 56 kg. Selline kaal on küll nüüd jõuludega saavutatud, enne seda oli 53. Läheb aina ümaramaks ja ümaramaks, rasv on koondunud suures osas kõhu umber. Ülekaal tuleb suurest isust, portsud suurem jne. Kui portse piiran, olen paha ema. Suure isuga kaasneb ka pidev gaasitamine. Olen mures, sest rasvumine läheb tõusvas joones. Keegi peaks temaga rääkima, minu jutust jääb väheks.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Lastele ongi üldjuhul väga keeruline selgeks teha, et nad on veidi ülekaalulised ning normaalkaalus püsimine aitab neil püsida tervem ja näha ilusam välja. Kui märkusi kehakaalu osas teha asjatundmatult, siis võib laps hakata pidama dieeti, mis võib lõppeda hoopis toitumishäirega.
Hetkel on tal ülekaalu umbes 8 kg. Kui ta suudaks 14-aastaseks saamiseni praegust kaalu hoida (eeldusel, et ta enam ei kasva), siis oleks see tema jaoks juba normaalkaal. Seega peakski olema praegu Teie esmane prioriteet aidata kaasa kaalu hoidmisele, et ta saaks oma ülekaalust nö välja kasvada.
Seetõttu peaksite pöörama rohkem tähelepanu kodusele toiduvalikule ning läbi selle teda suunama õigesti toituma. See on ilmselt keeruline, sest ta võib lihtsalt Teie pakutust keelduda ja osta oma taskuraha eest toite, mis talle maitsevad. Kuna ta tahab süüa koguseliselt palju, siis peaks suurema osa tema söögist moodustama köögiviljad, mis täidavad hästi kõhtu, kuid annavad vähe energiat. Näiteks valmistada neist kõikvõimalikke hautisi, vormiroogi jne. Soovituslikust toiduvalikust võib lugeda täpsemalt siit.  
Teisalt oleks hädavajalik suurendada tema füüsilist aktiivsust. Kui võimalik, võiks ta hakata käima mõnes trennis ja lisaks sellele võiksite koos lapsega käia vähemalt mõnel päeval nädalas suusatamas-uisutamas, tempokalt jalutamas, jalgrattaga sõitmas, ujuma. Füüsiline koormus suurendab küll ka veidi isu ent mõjub positiivselt ainevahetusele ja seeläbi energia kulutamisele.
Soovitan lugeda Teil ka Ere Vasli artiklit jaanuarikuisest Kodutohtrist.