Söömishäired

Elen

26. november 2018

Söömishäired

Tere, olen 14 aastane tüdruk kaalun 48-50 kg ja olen umbes 167 cm pikk.
Toitusin suurem osa oma 14 aastast halvasti ning ei proovinud kunagi tervislikult toituda kuid kevadel avastasin, et olen kaalus juurde võtnud (muidu, olin alati peenike olnud võrreldea teistega) ja otsustasin siis tervislikult toituma hakata ning trenni teha suvel.
Suvel toitusin väga hästi (samal ajal vältides rämps toitu) ja tegin trenni 3-4 korda nädalas vähemalt lisaks rattaga sõitmisele ja ujumisele. Kuid samal ajal hakkasin tähele panema, et hakkasin kartma sõpradega väljas käimisi seal söödavate toitude tõttu, mis pärast hakkasin enda tervislikku toitu kaasa võtma.
Kuid kui hakkas kool ei olnud mul võimalik enam nii palju trenni teha ning kooli üritustel kaasnes magustoidud jne. mida ma siiski üritasin kohutavalt vältida kuid ikkagi viisakusest muffini võtsin (aga peale seda pidin ma nädal või kaks ilma magusatta olema).
Pika loo lõpuks tahaks öelda, et kardan, et ma pole enam nii heal suhtel toiduga kui varem ja tunnen, et lähen hulluks kui olen söönud ühe koogi lõigu kahe nädala jooksul või jäätise.
Sõbrannad ütlevad, et ma ikka kõhnem kui varem olin ning ei saa aru, miks ma kardan koolis pakutud jäätist vastu võtta või kooki süüa. Kuid ise vaatan end peeglist ning arvan, et peaksin ikka siit sealt “rasva” põletama.
Kas mul on söömishäire ja kui on siis, mida ma tegema peaks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praegune kaal on üsna alakaalu piiril (45 kg), 18-aastaselt oleks 50 kg ja alla selle 167 cm puhul juba alakaal. Madal kaal ning hirm söömise ja paksuksminemise ees võivad tõesti viidata algavale söömishäirele. Hea, et teadvustad ise probleemi. Soovitan kindlasti konsulteerida mõne spetsialistiga Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikust, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikust, Sensus OÜst või Ambromed Kliinikust. Söömishäiretega üldjuhul inimene ise hakkama ei saa, kuid nende tagajärjed tervisele võivad olla väga karmid.