Varia

Anonüümne

4. aprill 2012

Varia

Tere!
Süsivesikute omastamise kiirust iseloomustab vist GI. Paraku mina ei leia kohta , kus oleks andmed reas alanevas reas. Olen kuulnud, et sai on võetud aluseks ja selle GI on 100.Kuna vist nälja tekkimise kiirust saab edasi lükata madalama GI-ga toitude söömisel , paluks infot ja võimalusel ka interneti aadressi, kus toiduained reas . Milline Gi on näiteks oal, tatral, täistera kaerahelvestel jne.Kiudainete roll on üldjuhul teada.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Glükeemiline indeks (GI) näitab pärast 50 g süsivesikuid sisaldava toidu tarbimist vere glükoosisisalduse tõusu võrreldes etalontoiduga. Etalontoiduks on 50 g glükoosi. Glükoos imendub kiiresti ning tõstab seeläbi kiiresti ka veresuhkru taset. Glükoos glükeemiline indeks loetakse võrdseks 100ga ja tema suhtes määratakse teiste toitude glükeemilised indeksid. Samas me ei söö toite üksikult ja teised söödud toidud avaldavad samuti mõju glükoosi imendumisele. Näiteks söödud valgud ja rasvad aeglustavad süsivesikute imendumist. Kuigi kartulil on suur GI, siis rohkete köögiviljadega koossöömisel see väheneb. Glükeemilist indeksit jälgivad tavaliselt rohkem diabeetikud ning nende koduleheküljelt võib ka leida tabeli erinevate toitude GI-de kohta. Ingliskeelse otsingumootori võib leida siit.
Glükeemilisest indeksist sobivam on arvestada toiduaine glükeemilist koormust, kus lisaks süsivesiku tüübile arvestatakse ka selle süsivesiku sisaldust toidus. Mida väiksem on tarbitud toidu glükeemiline koormus, seda väiksem on selle mõju veresuhkru tõusule. Glükeemilist koormust arvutatakse järgmiselt: 

(GI/100) x toiduportsjonist imenduvate süsivesikute kogus, grammides
 
Kui glükeemiline koormus on 20 või üle selle, loetakse toitu kõrge glükeemilise koormusega toiduks. Kui glükeemiline koormus on 10 või alla selle, siis on tegemist madala glükeemilise koormusega toiduga.
Kui toidul on madal GI, siis on tal ka madal glükeemiline koormus, kuid kui toidul on kõrge GI, ei tähenda see automaatselt kõrget glükeemilist koormust. Näiteks, kui toidul on kõrge GI, aga süsivesikuid leidub temas vähe, siis muutub toidu glükeemiline koormus väikeseks.