Kehakaal

Anonüümne

24. oktoober 2011

Kehakaal

Tere!

Olen viimasel ajal püüdnud oma toitumist jälgida ja rohkem trenni teha, mitte otseselt kaalulangetamis eesmärgiga, vaid pigem vormi saamiseks. Samas olen lugenud nii erinevaid tekste, mis peaksid selles osas kaasa aitama, just toitumise koha pealt, ja ei oska enam orienteeruda.

Lugesin, et üks rootsi arst soovitab kaalulangetamisel hoiduda süsivesikutest ja süüa rohkema rasvasisaldusega tooteid nagu majonees, hapukoor jne.

Teiseltpoolt aga kuulen, kuidas oleks kasulik süüa rohkem puuvilju (mis on just pgem süsivesikute rikkad) ja vältida piimatooteid, rasvasemaid toite.
Kas oskate ehk midagi soovitada?

L.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalust allavõtmiseks on vaja, et toiduga saadaks vähem energiat kui kulutatakse. Selleks omakorda tuleb kas saadavat energiat vähendada ja/või füüsilist aktiivsust tõsta. Energiat annavad meile valgud, rasvad, süsivesikud ja alkohol. Seega, energia saamise seisukohast väga suurt vahet ei ole, mille tarbimist me piirame. Küll aga on teada vajalike põhitoitainete omavaheline optimaalne suhe – valgud peaksid kogu energiast andma 10-15%, rasvad 25-30% ja süsivesikud 55-60%. Kui energiatarbimine viiakse madalale, siis võib õige pisut suurendada valkude ja rasvade osatähtsust süsivesikute arvelt. Ükspuha, kui suur on inimese energia tarbimine, tuleb tähelepanu pöörata sellele, et söödav toit oleks täisväärtuslik ning see sisaldaks piisavalt vitamiine ja mineraalained. Tähelepanu on vaja pöörata ka sellele, milliseid rasvu tarbida rohkem ning milliseid süsivesikuid vähem. Rasvade tarbimise seisukohast soovitatakse suurendada küllastumata rasvhapete tarbimist ehk siis neid, mida saame ennekõike kalarasvadest ja õlidest. Vähendada aga küllstastunud rasvhappeid sisaldavaid toite (peamiselt rasvased piimatooted ja liha(tooted)). Piimatooteid, taist liha ja linnuliha ei tohiks vältida, kui pole just tervisest tulenevaid vastunäidustusi nende tarbimiseks. Süsivesikute puhul ei tohiks loobuda tärklisest (kartul, teraviljatooted, köögiviljad) ning kiudainetest (teraviljatooted, puu- ja köögiviljad), kuid näiteks tärkliserikkaid tooteid soovitatakse süüa ennelõunal või lõunasöögiks. Suhkrurikastest (so tavaline lisatud suhkur) toodetest võiks loobuda või süüa neid väga vähe. Nendeks on suhkur, kommid, šokolaad, küpsised, saiakesed, koogid, pirukad, karastusjoogid. Samuti tuleks olla mõõdukas alkoholi tarbimisel, sest tihti unustatakse, et üks gramm absoluutset alkoholi annab 7kcal. 
Toitumisel olgu põhirõhk toidupüramiidi esimesel ja teisel korrusel. Piisavalt tuleks süüa leiba, putru, eelistatud täistera. Päevas peaks sööma 3-5 portsjonit köögivilju ning umbes 2-3 puuvilja. Iga päev peaks menüüs olema ka midagi toidugrupist liha-kala-kana-muna, piimatooted ning lisatavad toidurasvad. Kala võiks menüüs olla vähemalt kahel päeval nädalas.