Toitumine ja tervis

Anonüümne

14. oktoober 2014

Toitumine ja tervis

Tere.
Olen 50-aastane ja ülekaaluline naine.Töötan kokana,niiet käimist ja jalgadel seismist on päeva jooksul palju.Koju jõudes on valus juba jalgadele toetuda,rääkimata siis mingi spordi tegemisest.Pikkust on mul 181 ja kaal veidi üle 140..jube,eks..mul on kilpnäärme ületalitus ja hetkel tarbin tablette,mis elu lõpuni..samal ajal tekkis ka kõrge veresuhkur,mis tänu ravimile – medrol-tõusis la60mg..kke.Hetkel ma juba pea aasta ei kasuta seda ravimit,kuid kehakaal tõusis ja jäigi.Olen maovähenduse op. järjekorras,ehk kuskil aasta või rohkema pärast,kui siis veel kõlbulik olen op-ks…Hetkel olen saanud veresuhkru kontrolli alla,kuid vaid päevase.Kasutan metforal 850mg kaks korda päevas,peaks vist kolm,ja hommikuti diaprel .2 tundi peale hommikusööki 5,8 kuni 7,4 ja peale lõunasööki umbes sama.Kuid hommikuti 7,0-8,5,vahel üle 9-ksa,miks?Kas peaksin õhtul ikkagi kolmas kord võtma metforali? Miks on nii kõrge,just hommikul?Kas selline kõikumine mõjutab tervist väga rängalt?
Vastuse eest ette tänades.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kehakaalu muutused tõusu suunal annavad märku diabeedi, kroonilise südame- või neeruhaiguse väljakujunemise võimalusest. Ka kilpnäärmehaiguse korral on võimalik kehakaalu korrigeerida. Diabeedi korral veresuhkru väärtused on vahemikus 6-8 mmol/L, vastavalt enne või pärast sööki. Määratud insuliiniannused peavad vastama toidukordade kellaaegadele ja ettenähtud toidukogustele, arvestades söödud toidu süsivesikute sisaldust.
Soovitan alustada range dieedi pidamisega: tasakaalustatud menüüplaan, toidukogused, kvaliteetne toiduvalik, vedeliku tarbimine. Head nõu ja abi pakuvad näiteks Figuurisõbrad. Maovähenduslõikus on näidustatud sel juhul kui te ei suuda oma väljakujunenud söömisharjumusi muuta.