Kehakaal

Anonüümne

1. veebruar 2013

Kehakaal

Tere, olen 38a naine 157cm pikk ja kaalun 58kg, olen kolm nädalat jälginud oma toitumist toidupäeviku abiga ja tarbinud päevas mitte üle 1200kcal, vahel isegi 1000kcal. minu toidusedelis on kõik toidud esindatud ja söön 5 korda päevas, kolm põhitoitu ja kaks vahepala milleks on enamasti puu ja juurviljad. Kaal langes korraks 1,4 kg aga kolmanda nädala lõpuks on olukord sama kust alustasin ehk 57,7 kg. Mida teen valesti ja millele peaks tähelepanu pöörama?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Esiteks tuleb öelda, et 58 kg 157 cm juures on täiesti normaalkaal. Kui üldse kaalu langetada, siis maksimaalselt 3-4 kg. Kui tundute endale “lödisevana”, siis tuleks rohkem pöörata tähelepanu füüsilisele aktiivsusele. Mis muidugi ei tähenda, et samal ajal normaalselt toituma ei peaks. 
Teiseks, 1000-1200 kcal kaalu alandamiseks on liiga vähe. Alla 1600 kcal juures ei ole võimalik ka väga hoolika kombineerimisega saada toidust kätte ainevahetuse toimimiseks ning organismi tervise tagamiseks vajalikke toitaineid. Pigem tasub energia tarbimine hoida 1700 kcal juures, mitte nälgida ning langetada kaalu aeglasemas tempos – sellisel juhul on ka tulemused hiljem püsivamad.
Kolmandaks – kaal ei saa kunagi langeda “korraks” 1,4 kg. Kui kaal on täna nt 57 kg ja homme 58 kg, siis on see pigem tingitud hiljuti söödud toidukogusest ja joodud veehulgast, mitte et oleksitegi ühe päevaga kaotanud või juurde võtnud ühe kilogrammi.
Seega kokkuvõtvalt mõned soovitused: vähemalt tund füüsilist aktiivsust päevas (tempokas kõndimine, harjutused erinevale lihasgruppidele), söömine selliselt, et ei oleks näljatunnet ning toidust oleks kätte saadud kõik toitained vastavalt soovitustele, juua vett 1-1,5 liitrit päevas.
Kui selliselt toimides kaal siiski langema ei hakka, on kaks peamist võimalust – Teie praegune kaal ongi Teie jaoks optimaalne või tuleks pöörduda perearsti poole, kes selgitaks välja, ega Teil ei ole mõnda tervisehäda, näiteks kilpnäärme alatalitust (kuna Te tegelikult ei ole ülekaaluline, siis ilmselt seda muidugi ei ole).