Kehakaal

Anonüümne

8. november 2012

Kehakaal

Tere!

Olen 25-aastane naisterahvas, 176 cm pikk ja kaalun 76 kilo. Varasemalt oli mu kaal stabiilselt 65-67 kilo, kuid siis hakkasin kodust töötama (tööpäevad on tihtipeale üsna pikad), mistõttu kehaline aktiivus jäi minimaalseks, kaal tõusis kohinal ja enestunne langes pöördvõrdeliselt. Millest alustada, et saavutada uuesti oma varasem kaal? Olen võtnud eesmärgiks iga päev vähemalt korra jalutamas käia, kuid millele tuleks pöörata tähelepanu toitumisel? Mida vältida? Mida kindlasti süüa?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna hetkel ülekaalu veel ei ole, siis mingit väga suurt enesepiitsutamist kindlasti ette võtta ei tasuks. Eesmärgiks võiks võtta ehk nii 5-8 kg kaotamise järgmiseks suveks. Selleks oleks kõige parem, kui hakkaksite pidama toidupäevikut ning püüaksite süüa niimoodi, et saaksite keskmiselt 1700-1800 kcal päevas. Seejuures tuleb süüa nii mitmekesiselt (lugege toidupüramiidist siit), et oleks tagatud kõikide toitainete tasakaalustatud saamine – see ei ole võimalik iga päev, seda vaadeldakse näiteks 10 päeva keskmisena, kuna me sööme iga päev veidi erinevalt. 
Jalutamine peaks olema tempokas, selline, et võtaks naha kergelt märjaks ja seda tuleks teha umbes tund päevas. 
Nälgida ei tohi, vaid sööma peaks regulaarselt – 3 põhitoidukorda ja paar oodet päevas. Oodeteks ja näljatunde puhul on parimad köögiviljad, kuna nad annavad vähe energiat. Teraviljatoodetest eelistada täisteratooteid, piimatooted võiks valida väiksema rasvasusega, lihadest eelistada linnuliha ja taist liha kõikvõimalikele lihatoodetele (sink, vorst, viinerid, valmistooted), kala süüa 2-3 korda nädalas, veidi lisada toitudele õli, pähkleid ja seemneid. Magusast päris loobuma ei pea, kuid tavaliselt on raske lõpetada kommide söömine enne kui kott tühi. Seega on kergem mitte võtta esimest tükikest. 
Ära ei tohiks unustada vee joomist. Vett võiks juua umbes liiter päevas, kui olete füüsiliselt aktiivsem, siis veelgi enam.
Kui olete oma soovkaalu saavutanud, siis selle säilitamine on üsna keeruline. Selleks peaksite jätkama toidupäeviku täitmist ning vaatama, mis on konkreetselt Teie puhul see päevane energiakogus, mille juures kaal paigas püsib. Vanuse suurenedes või füüsilise aktiivsuse muutudes tuleb seda korrigeerida.