Sellele küsimusele vastab Haigekassa Tervishoiuosakonna Kvaliteedi talituse juht Sirje Vaask.
“Riiklikus süsteemis on toitumisega seotud esmane konsulteerimisvõimalus siiski eelkõige oma perearsti- või õega või vajadusel suunatakse edasi- nagu teie kirjast aru saan olete konsulteerinud gastroenetoloogiga. On aga selge et meedikutelt saategi eelkõige üldised juhised toitumise osas, personaalse kava osas võib teile abiks olla
toitumisprogramm.
Riikliku tervishoiusüsteemis otseselt toitumisspetsialiste ei tööta, küll aga tegutsevad mitmed konsultandid erasektoris (eelkõige spordiklubide jms juures) – need konsultatsioonid on aga tasulised. Samuti ei ole täna kehtestatud toitumisnõustajatele ühtseid kvaliteedi ja kutsestandardit, mistõttu ei saame me soovitada ühtegi tegutsevatest nõustajatest, kelle antava nõu kvaliteedis saaksime olla kindlad.
Kuna teie kirjast selgub, et tegu võib siiski olla ka toitumisega seotud tervise(ainevahetus?)häirega, ei saa ka olla kindel, et te spordiklubide vms juures tegutsevatelt toitumisnõustajatelt saate oma tervisemurele lahenduse, ehkki soovi korral on teil loomulikult võimalik ka neid teenuseid kasutada.
Teavitame teid aga võimalusest tervishoius – nimelt on kõigil õigus teisese arvamuse saamiseks – kui te pole lõplikult rahul/päri teie enda perearsti ja/või gastroenteroloogi poolt antud info ja nõuga, on teil õigus paluda suunata end teisese arvamuse saamiseks teise perearsti või gastroenetroloogi juurde.
Täpsem ülevaade sellest on
siin.
Teisese arvamuse teenus on kindlustatud isikutele rahastatud riikliku ravikindlustuse poolt. Võib-olla leiate sel viisil endale teise raviarsti ja teid rahuldava lahenduse terviseprobleemile.”