Varia

Anonüümne

7. oktoober 2011

Varia

Tere olen 21a. mees.
Olen lapsest saati kannatanud seedehäirete alla. Gastroloog ega perearst ei ole midagi suutnud öelda. Olen varem hädas suurtes kogustes ülesöömistega. Tänase seisuga olen aru saanud, et suur söömisvajadus oli tingitud toiduainete puudusest. Söön väga mitmekesiselt ja üritan hoida suhet (1/4 tärkliserikas, 1/4 valgurikas, pool toorsalat) ning söön kindlatel kellaaegadel.
Saan kõhu täis ja ei suuda (ilma sundimiseta) rohkem süüa. Kuigi kõht on täis, tunnen ma, et see energia kogus ei ole minu keha normaalseks talitluseks piisav.
Kas ja kus on Tallinnas on võimalik pöörduda toitumisspetsialisti juurde, kes aitaks mul minule personaalse toitumiskava koostada ja seda jälgida.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab Haigekassa Tervishoiuosakonna Kvaliteedi talituse juht Sirje Vaask.
“Riiklikus süsteemis on toitumisega seotud esmane konsulteerimisvõimalus siiski eelkõige oma perearsti- või õega või vajadusel suunatakse edasi- nagu teie kirjast aru saan olete konsulteerinud gastroenetoloogiga.  On aga selge et meedikutelt saategi eelkõige üldised juhised toitumise osas, personaalse kava osas  võib teile abiks olla toitumisprogramm.
Riikliku tervishoiusüsteemis otseselt toitumisspetsialiste ei tööta, küll aga tegutsevad mitmed konsultandid erasektoris (eelkõige spordiklubide jms juures) – need konsultatsioonid on aga tasulised. Samuti ei ole täna kehtestatud toitumisnõustajatele ühtseid kvaliteedi ja kutsestandardit, mistõttu ei saame me soovitada ühtegi tegutsevatest nõustajatest, kelle antava nõu kvaliteedis saaksime olla kindlad.
Kuna teie kirjast selgub, et tegu võib siiski olla ka toitumisega seotud tervise(ainevahetus?)häirega, ei saa ka olla kindel, et te spordiklubide vms juures tegutsevatelt toitumisnõustajatelt  saate oma tervisemurele lahenduse, ehkki soovi korral on teil loomulikult võimalik ka neid teenuseid kasutada.
Teavitame teid aga võimalusest tervishoius – nimelt on kõigil õigus teisese arvamuse saamiseks – kui te pole lõplikult rahul/päri teie enda perearsti ja/või gastroenteroloogi poolt antud info ja nõuga, on teil õigus paluda suunata end teisese arvamuse saamiseks teise perearsti või gastroenetroloogi juurde.
Täpsem ülevaade sellest on siin.
Teisese arvamuse teenus on kindlustatud isikutele rahastatud riikliku ravikindlustuse poolt. Võib-olla leiate sel viisil endale teise raviarsti ja teid rahuldava lahenduse terviseprobleemile.”