Kehakaal

Anonüümne

26. juuli 2013

Kehakaal

Tere! Olen 21 aastane noormees, kaal on 128kg ja pikkust 188cm . Sooviks nõu saada toitumise ja kehakaalu langetamise jaoks sest teeb endale muret juba pikaajaline kõrge vererõhk ja higistamine. kuidas oleks võimalik kiirelt ja turvaliselt kaalu langetada äkki on mingeid toidu dieete ja treening ülessandeid. Tänan

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Pikkuse ja kehamassi järgi arvutatud kehamassiindeksiks tuleb 36, mis viitab rasvumise teisele astmele. Peaksite kaaluma 88 kg, et olla normaalkaalus. Kuna kaalu on väga palju üle soovitusliku, siis soovitan abi saamiseks pöörduda ka arsti poole ning viia kaalu langetamine läbi arsti kontrolli all. Igaks juhuks tasuks teha ka analüüsid, et suur kaal poleks tingitud mõnest haigusest (nt kilpnäärme alatalitus).
Kaalu tuleks langetada pigem aeglaselt. Alguses, kui asute toitumist piirduda, võib see küll langeda suhteliselt kiiremini, kuid üldiselt peetakse soovituslikuks kaalu alanemise tempoks 0,5-1 kg nädalas. Seega peaksite arvestama kaalu langetamise perioodiks umbes aasta või isegi poolteist. 
Otsest dieedipidamist kaalu alandamiseks ei soovitata. Alustama peaksite sellest, et umbes 10 päeva jooksul panete kõik toidud-joogid (võimalusel kaaludes) kirja toidupäevikusse ning vaatate 10 päeva keskmisi tulemusi. Praeguse kehakaalu säilitamiseks vajaksite umbes 3600-3700 kcal. Võiksite esialgu üritada, kas saaksite hakkama 2800-3000 kcal päevas. Kui saate hakkama, aga kaal ei lange, võite ka päevast energiatarbimist veelgi vähendada, kuid kindlasti peate jälgima seda, et Teil ei tekiks näljatunnet ning alla 1800 kcal meestel kindlasti päevast energiasaamist langetada ei soovitata, sest muidu ei ole võimalik toidust saada kätte kõiki vajalikke toitaineid. See ongi üks olulisemaid asju, mida peaksite jälgima oma toidusedeli koostamisel – et valgud-rasvad-süsivesikud oleksid saadud omavahel tasakaalus ning toidust kätte saadud piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid.
Kui rääkida toidugruppidest, siis iga päev peaksite sööma ligi üks kilogramm köögivilju, mõned puuviljad, 3-4 viilu leiba, putru (nt kaerahelbe, tatra), veidi piimatooteid, midagi toidugrupist liha-kana-kala-muna, veidi lisatavaid toidurasvu (soovitatavalt pähklid, seemned). Kala ja kartulit võiks süüa mõnel korral nädalas. Pooltooteid, valmistoite, maiustusi, soolaseid näkse, karastusjooke jms tuleks võimalusel vältida. Alkoholist kas loobuda täielikult või tarvitada seda äärmiselt mõõdukalt.
Suurendama peaks ka oma kehalist aktiivsust. Suure kehakaalu juures tuleb seda teha ettevaatlikult, et mitte üle koormata oma liigeseid ja südant. Alustama peaks ujumisest, tempokast jalutamisest, jalgrattasõidust, võimalusel teha tasapisi juurde ka jõuharjutusi erinevatele lihasgruppidele.
Kaalu langetamisest täpsemalt saate lugeda siit.