Kehakaal
18. aprill 2015
Tere
Olen 19 aastane tütarlaps. Pikkus on 168,5-169 cm ning kaal on 130kg. Olen väiksest peale juba mõned kilod ees olnud ning mida vanemaks saan seda suuremate kilode kaupa tuleb kaalu juurde. Pluss on mul veel ka kõrge vererõhk ning viimati arstlikus kontrollis käisin oli ka kolesterooli tase kõrge kuid toitumine on koguaeg samasugune olnud… On ka päevi kus mul üldse isu pole samas tahaks süüa kuid söögi lõhna peale läheb süda pahaks. Olen nõutu, sest olen kõike proovinud aga pole midagi saavutanud. Isegi õigesti toituda ei oska enam.
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Kuna tegemist on väga suure ülekaaluga, siis soovitan minna kindlasti arsti juurde selgitama, kas ülekaal ei ole seotud mõne haigusliku seisundiga (nt kilpnäärme alatalitus või teised hormonaalsed muudatused).
Söömise osas tasuks esialgu toitumisprogrammi abil hakata seda vaikselt ise muutma. Soovitan alustada sellest, et proovite esialgu saada toiduga iga päev 1800-2000 kcal (kaaluge toite, silma järgi hindate toite valesti ja sisestage programmi absoluutselt iga amps). Peamiselt tuleks süüa köögivilju, vähemalt 500 grammi, võib-olla pisut veelgi enam – värskelt, salatis, toitude koostises. Lisaks võiks süüa iga päev paar puuvilja. Igapäevaselt tuleks süüa ka umbes kolme leivaviilu, lisaks kas hommikuputru või teraviljaputru põhitoidu lisandina. Kui piima talute, siis tuleks iga päev juua 1-2 klaasi vedelaid piimatooteid ning lisaks veel kohupiima, maitsestamata jogurtit, kodujuustu või lahjemat juustu. Kala tuleks süüa 2-3 korda nädalas, teistel päevadel eelistada veidi linnuliha, taist liha või muna. Lisatavatest rasvadest eelistage õli, pähkleid ja seemneid. Magusaid ja soolaseid näkse, karastus- ja mahlajooke, alkoholi, pool- ja valmistooteid süüa võimalikult harva või üldse mitte.
Söömine peaks olema regulaarne ja sööma peab ka siis, kui tunnete, et isu ei ole. Organism vajab oma toimimiseks toidust saadavaid toitaineid. Seega peaksite programmist jälgima ka seda, et söödud toidus (umbes 10 päeva keskmiselt) oleksid saadud valgud-rasvad-süsivesikud tasakaalus ning saadud piisavalt kiudaineid ning kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalained. Jooge päeva jooksul vett umbes 2-3 klaasi, janu korral rohkem.
Kui vähegi võimalik, suurendage ka liikumist – jalutage või ujuge.
Kui selliselt toimides kehakaal langema ei hakka, siis võib päevast energiakogust vähendada kuni 1600-1700 kcal-ni päevas, kuid kindlasti mitte alla selle, sest vajalikud toitained tuleb siiski kätte saada.
Soovitan siiski kindlasti igaks juhuks ka arstiga konsulteerida.