Toitumine ja tervis

Anonüümne

27. aprill 2012

Toitumine ja tervis

Tere! Olen 17aastane, kaalun 58-59kg. Minu probleem on see, et ma tunnen, et tahan olla hästi sportlik ja toituda tervislikult aga ma ei jõua füüsiliselt eriti palju trenni teha kuna ma arvan, et ma pole piisavalt vajalikke aineid ja vitamiine kätte saanud. Mu toitumine on ka suhteliselt käest ära. Ma ei söö peaaegu et mitte kunagi hommikust, sest see lihtsalt ei lähe mul sisse, ma ei suuda lihtsalt seda süüa. Kui ma mõtlen, et võiks natuke tervislikult toituda ja mitte palju rasvaseid asju süüa siis söön ma väga vähe ja peamiselt juurvilju. Hakkasin hiljuti korvpalliga ka tegelema ja seal on tunda, et põlveliigesed ei pea väga hästi vastu ja valutavad koguaeg. Olen lugenud küll palju tervislikult toitumise kohta aga ma ei suudaks elusees selliselt toituda. Endale tundub see suure probleemina.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Väsimus ning valutavad põlveliigesed võivad tõepoolest viidata mõne toitaine (näiteks raua) puudusele.  Kõigepealt soovitan umbes 10-20 päeva jooksul on toitumist analüüsida – panna programmi kirja kõik, mida sööd (toite mitte unustada, võimalusel koguseid kaaluda). Programmi tulemustest näed, kas saad energiat piisavalt, kas põhitoitainete omavaheline tasakaal on paigas ning milliseid toitaineid saad toidust liiga vähe. Programmist on võimalik leida ka informatsiooni selle kohta, millistest toitudest puuduolevaid vitamiine-mineraalaineid saada.
Kindlasti soovitan minna ka perearsti vastuvõtule ja paluda teha endal vereanalüüs, kust oleks näha erinevate toitainete defitsiit.
Tervislik toitumine ei tähenda rasvaste toitude vältimist ja ainult köögiviljade söömist. Köögivilju tuleb tõesti süüa vähemalt 3-4 portsjonit päevas, aga lisaks ka teraviljatooteid puuvilju, piimatooteid, midagi grupist liha-kana-kala-muna ning lisatavaid toidurasvu. Kui rasvade osatähtsus toidus jääb alla 20%, siis ei saa inimene piisavalt asendamatuid rasvhappeid ja rasvlahustuvaid vitamiine.
Hommikusööki ei pea sööma kohe 10 minutit peale ärkamist. Kui vähegi võimalik, võiks minna õhtul veidi varem magama, ärkama hommikul  30-60 minutit varem, tegema kõigepealt ühe tempoka jalutuskäigu ja siis midagigi hommikuks sööma (kõige parem oleks muidugi puder, aga ka võileivad, muna, piimatooted, puuvili).
Kui tahad olla terve ja jaksata sporti teha, siis tuleb kindlasti saada ka piisavalt energiat ning vajalikke toitaineid. Kui muu ei aita, tuleb endale koostada toitumisplaan ja tahtejõuga sellest kinni pidada.