Kehakaal

Anonüümne

30. juuni 2011

Kehakaal

Tere , olen 14 aastane ( üsna varsti 15 a.) Mure kui selline on mul sama nagu tuhandetel minu vanustel – olen ülekaalus hetke seisuga . See eest ma ei hakka vinguma ,et olen paks & nüüd enam tänasest ei söö ..
Olen 171 cm pikk & kaalun hetkeseisuga 73-74 kg , umbes kaks kuud tagasi kaalusin alles 68 & ma ei mõista kuidas olen niivõrd palju juurde võtnud .
Mure siis seisneb selles, et ma tahaksin mõistlikult alla võtta & omada saledamat keha . Muidu olen sportlik ning vastupidav tüdruk , kuid olen proovinud sadu kordi jälgida toitumist, teha õhtuti trenni jms , aga lõpuks lihtsalt puudub motivatsioon . Nõme on juba see ,et oma toas kõhulihaseid vms tehes jalutatakse tuppa ootamatult sisse & siis on küśimus kohe ” misasja sa veel teed ? ”
Et jah , muru selles,et kuidas leida pikaajalist motivatsiooni trennitegemiseks & tervisliku toitumise püsimiseks ? Üheks suureks motivatsiooniallikaks on juba muusika , trenni tegemise ajal kuid jah , see pole ka alati abiks .

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõigepealt peaksid selgitama ilmselt oma lähedastele, et Sul on soov olla mõni kilo kergem ning paluda neilt toetust. Siis on juba lihtsam edasi tegutseda, sest muidu nad tõepoolest võivad Sulle ebameeldivaid küsimusi esitada. Praegu on suvi. See tähendab, et saad olla palju õues ning füüsiliselt aktiivne: tee tempokat kõndi, sõida ratta või rulluiskudega, mängi pallimänge, käi ujumas. Füüsiline aktiivsus ühelt poolt küll suurendab söögiisu, teiselt poolt jällegi kiirendab ainevahetust. Sügisepoole võiksid jätkata hommikuti või õhtuti jalutamist-jalgrattasõitu, aga liituda ka mõne meelepärase treeningrühmaga. Grupiga koos tegutsedes on motivatsiooni ka rohkem.
Paralleelselt füüsilise aktiivsuse tõstmisega jälgi ka seda, mida sööd. Suvel on kättesaadavad puu- ja köögiviljad ning marjad. 100 grammi köögivilju annab umbes 40 kcal, 100 g puuvilju või marju 40-70 kcal. Üks šokolaadikomm annab umbes 50-60 kcal. Ehk siis ühe kommi asemel saaksid süüa umbes 100 grammi puu- ja köögivilju või marju. Viimased täidavad ka kõhtu palju rohkem ning neid võib süüa nii värskelt, toidu sees kui ka meisterdada neist salateid. Suvel on ahvatlus kuuma ilmaga süüa palju jäätist, juua karastusjooke. Jäätist võib vahel kindlasti endale lubada, kuid karastusjoogid on sisuliselt ainult suhkur ning nende asemel tuleks küll juua vett. Toitumisel võiks jälgida toidupüramiidi reeglit ning kui muidu ei tea, kas sööd liiga vähe, palju või piisavalt, siis saab internetipõhise toitumisprogrammiga oma söömise üle arvet pidada.
Üheks motivaatoriks võiks ka olla mõte, et põhikooli lõpetamisel sale ja sihvakas välja näha. Selle nimel tuleb juba praegu pingutama hakata. Kuid ikka mõistlikkuse piires, mitte kaldudes seejuures teise äärmusesse, sest toitumise piiramisel (mitte selle muutmisel tervislikumaks) on toitumishäired kerged tulema.