Tervislik toitumine
17. aprill 2014
Tere
Mul on selline küsimus. Olen rase. Jookseb esimene trimester, mis peatselt on juba läbi. Muret teeb see, et kõht läheb tühjaks iga 2-3 h tagant, olenemata sellest, kas söön sooja või külma toitu, see ei olene ka portsjoni suurusest eriti. Kuigi rasedus alles alguses, olen juurde võtnud juba 1,5 kg (olen 160 cm ja algkaal enne rasedust 52 kg). Hetkel pole veel asjad hulluks läinud, kuid kardan, et võtan jälle samapalju juurde nagu esimese rasedusega (see oli 23 kg!!!). Mida süüa, mis täidaks kõhtu, aga ei annaks palju kaloreid, mis seisaks kõhus, aga ei oleks väga rasvane.
Ütlen kohe ära, et olen terve elu putrudest söönud vaid kartuli ja tatrapudru, teised alla ei lähe, seega neid ei ole mõtet soovitada. Hetkel on iiveldus kerge tekkima juurviljadele (nii aurutatud, keedetud, glasuuritud kui ka tooretele, süüa saan köögiviljadest iiveldamata ainult tomatit, porgandit). Suur tänu juba ette abi eest!
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Väga keeruline on anda nõu, kui juba eos välistate praktiliselt kõik köögiviljad ja teraviljad. Esimene soovitus on kindlasti see, et kui kõht läheb tühjaks, siis tuleb süüa. Pigem tõesti sagedamini ja korraga väiksemaid portsjone. Täiskõhutunnet aitavad ühelt poolt tekitada kiudained (so teraviljatooted, puu- ja köögiviljad, seemned, pähklid), teisest küljest rasvad (nt kalarasv, õlid, pähklid, seemned), aga ka valgud (nt muna, kohupiim, liha, kana, kala). Koguseliselt võiks palju süüa köögivilju, sest 100 grammi köögivilju annab keskmiselt vaid umbes 30 kcal. Ilmselt peaksite proovima erinevaid toiduvalmistamise võimalusi ja erinevaid köögivilju, et välja selgitada kõik need, mis iiveldust ei tekita ning neid siis kasutama. Iivelduse tekkimine teatud toitude suhtes võib raseduse kulgedes ka ära kaduda. Soovitan pidada toidupäevikut, et näeksite, palju Te päevas sööte. Kui enne rasedust oli Teie energiavajadus näiteks 1800 kcal, siis raseduse jooksul võiks seda suurendada umbes 300 kcal võrra. Oluline on hästi mitmekesine toitumine, et kasvav laps saaks kõik vajalikud toitained kätte ning samuti ei hakkaks kannatama Teie enda organism mõne toitaine defitsiidi tõttu. Kaalutõusu vältimiseks võiks järgmisi toite süüa võimalikult harva: maiustused (kommid, šokolaad, saiakesed, küpsised, halvaa jne), karastusjoogid, kartulikrõpsud, valmistoidud, pooltooted.