Kehakaal
13. jaanuar 2013
Tere. Minul on selline mure, et mul oli 9 kuud tagasi erakorraline keiser. Arstide sõnul ei tohtinud ma trenni teha. Kaalun nüüdseks juba 80 kg ja olen 1,68 pikk, mis on ülekaal. Olen 21 aastane ja muretsen oma tervise pärast. Kuid kuidagi ei oska alustada ega ei tea täpselt kuidas ja mida peaksin ette võtma et suudaksin oma endise kaalu tagasi saada mis oli 60-65 kg. Mida soovitate teie mulle?
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Kuna nüüd on keisrilõikest päris palju aega möödas, siis võib ilmselt juba ka trenni teha. Kuigi tempokat jalutamist (nt koos lapsevankriga) oleks saanud alustada mitu kuud tagasi, kui Te seda juba teinud ei ole. Küsimusest ei selgu, kas ja kui palju toidate last rinnaga. Kui toidate rinnaga, siis ei tohiks väga suurt energiasaamise piirangut teha, vaid võiksite alustuseks proovida hoida päevane energiasaamine umbes 2000 kcal kanti, hiljem (kui olete rinnaga toitmise lõpetanud) seda järk-järgult vähendades, kuid mitte rohkem vähem kui 1600-1700 kcal-ni päevas, sest Teil (ja läbi rinnapiima ka lapsel) on vaja kõik vajalikud toitained toidust saada ning väiksema energiakoguse juures ei ole see võimalik. Ohutu kaalulangetamise tempo on 0,5-1 kg nädalas, mitte rohkem. Vajadusel tuleb energiatarbimist korrigeerida. Nälgida kindlasti ei tohi, vaid sööma peaks üsna regulaarselt – 3 põhitoidukorda ning paar oodet päevas.
Toit, mida sööte, peab olema läbi mõeldud. Päevas tuleks süüa umbes 3-4 viilu leiba (nt täisterajahust), kaerahelbe-, mitmevilja-, tatra- vm taolist putru, vähemalt 400 grammi köögivilju ja 200 grammi puuvilju, 2-3 klaasi piima-keefiri-jogurtit, lisaks veidi juustu, kohupiima või kodujuustu. Iga päev võiks süüa veidi midagi toidugrupist liha-kana-kala-muna, eelistada ise värskest toorainest tehtud toite, mitte poest ostetud pihve-kotlette vm valmistoite. Kala võiks süüa vähemalt kahel korral nädalas. Veidi peaks igapäevamenüüsse kuuluma lisatavaid toidurasvu – eelistatult seemned, pähklid, õli. Võimalusel võiks loobuda või kõvasti piirata suhkru ja maiustuste, kookide, küpsiste, saiakeste, karastus- ja mahlajookide ning soolaste näkside tarvitamist.
Soovitan kindlasti oma menüü sisestada toitumisprogrammi ning analüüsida seal oma nädala-paari keskmist tulemust. Peale energiakoguse tuleks jälgida valkude-rasvade-süsivesikute saamise omavahelist tasakaalu ning seda, et toiduga oleks saadud küllaldaselt vett, kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid.
Ja mitte unustada füüsilist aktiivsust – vähemalt tund tempokat jalutamist (lume tulles suusatamist) päevas. Võimalusel võiks käia nädalas 1-2 korral ka ujumas ning kui on soovi, võite liituda ka mõne spordiklubiga, sest osasid inimesi motiveerib koostegutsemine rohkem.
Kehakaalu langetamisest on rohkem kirjas siin.