Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

14. oktoober 2011

Toit ja toidu valmistamine

Tere!
Minu küsimused oleksid järgmised. Kui palju halba tekitada ületähtaja läinud toit? Millised sümptomid esinevad riknenud toidu söömisel?
Kaua säilib tomat, juust ,munad ja kuivained umbes? Ja kuidas aru saada,kas värsked toiduained (kapsas jms) on kehvaks muutunud ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõigepealt tuleb alati vaadata, kas pakendile on kirjutatud “Kõlblik kuni” või “Parem enne”. Kui Kõlblik kuni toote (tavaliselt on selleks kergestiriknevad kaubad nagu piima-, liha- ja kalatooted) tähtaeg on ületatud, siis seda toodet ei tohi kindlasti müüa ning parem on seda ka mitte tarbida, kuna toit võib olla riknenud selliselt, et toob endaga kaasa toidumürgistusi või -nakkusi. Mõnikord on toote riknemine näha silmaga, kuid teine kord võib toode näha küll väga hea välja, aga sinna sisse sattunud mikroobid võivad olla hakanud tootma mürke, mida silmaga ei näe. Seetõttu ei soovitatagi näiteks süüa hallitanud leivatooteid, moosi. Parim enne tähtaja ületanud toitu võib poes müüa, kui see on vastavalt tähistatud. Samuti võib seda tarbida (mõistliku tähtaja ületamise korral), kuid tootja ei anna garantiid, et selle tähtaja ületamisel on säilinud on toote esialgsed omadused. Sellist toitu söögiks planeerides (tavaliselt on sellisteks pikemajalise säilivusajaga kaubad nagu küpsised, helbed, jahud, purgisupid jne) tuleb ise vaadata, kas tootel on riknemise märke ning vastavalt sellele teha oma otsus söömiseks kasutamise või mittekasutamise kohta.
Toidunakkusi põhjustavad organismi sattunud tõvestavad mikroobid, toidumürgistusi aga nende poolt toodetud mürgid. Sümptomiteks on mõlemal juhul tavaliselt kõhuvalu, oksendamine, kõhulahtisus. Kõhulahtisuse ja oksendamise korral (eriti väikelastel) tuleb jälgida, et inimene saaks piisavalt vedelikku ja kaotatud mineraalaineid. Raskematel juhtudel inimene hospitaliseeritakse. 
Tomati puhul sõltub tema säilumine sordist, päritolumaast, küpsusest korjamise hetkel jne ning kas ta kõlbab süüa, saab teha kindlaks vaid visuaalse vaatluse käigus. Munade ja kuivaainete puhul leiab säilumise kuupäeva pakendilt. Seda saab kindlaks teha ainult vaatluse põhjal. Kui on nähtavaid hallitamise, mädanemise, pehmeksminemise märke, siis seda toodet süüa ei tohi.