Toitumine ja tervis
2. veebruar 2015
Tere.
Minu kõhuvalud hakkasid sept. kuus. Ülakõhuvalud ja sooltevalud, iiveldus ja kõrvetised, isegi taguots valutas(hemorroidid). Magu valutab peaaegu pidevalt, nagu torkavalt. Kõhukinnisus. Okt. kuus tehtud maouuring näitas, et magu korras, aga siis järgned väga stressirohtke aeg. Ülakõhuvalu suurenes ja kõhukinnisus vaevab jätkuvalt. UH tehti, see leiuta. Pakuti, et äkki gastriit ja ärritunud sool-kõhukinnisusega. Proovisin 2,5 ndl. igasuguse jahu vaba dieeti. Kõhuvalu läks vähemaks, aga kõhukinnisus hullemaks. Nüüd söön jälle ka jahutooteid ja maos-ülakõhus-külgedes tugevam torkiv valu. Kaalu on tänu kõhuvalule juba -20kg. Hetke kaal 66, pikkus 168.
Enam ei julge midagi süüa, kõik paneb nagu mingi aja pärast kõhu valutama. Süües on hea olla, aga enne ja pärast valutab ja on nagu punnis tunne ülakõhus. Olen ka ärevik ja suur haigustekartja ja stressi on ka väga palju. Kuna maouuring oli väga-väga vastik, siis uuesti sinna minna ei sooviks. Enne sügist ei valutanud mul kõht kunagi ja seedimine oli täiesti korras. Kuida jälle magu ja seedimine ja sooled korda saada. Vanust mul 39 ja ei kujuta ette, et peangi jääma kõhuvaludega elama, nagu vanemad inimesed ütlesid, et pean nendega harjuma ja leppima, et kõht jääb valutama. Valuvigisteid ei tarbi, alkoholi ei pruugi üldse ja suitsu ka ei tee. Liikumist on ehk veidi vähe. Millega saan ennast ise aidata, sest oma laste ja tervise nimel pean kõhuvaluvaba elu tagasi saama. Tänu kõhukinnisusele ja valule on üldine enesetunne ka pidevalt kehva.
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Sellele küsimusele vastab Tartu Ülikooli Kliinikumi arst Kristel Ehala-Aleksejev “Kui alustada kõhukinnisusest, siis tasuks oma toidusedel korra kriitiliselt üle vaadata. Oluline on, et piisava vedelikutarbimise kõrval oleks ka teie toit vedelikurikas, mis tähendab, et igapäevasesse toiduvalikusse peaksid kuuluma puu- ja köögiviljad ning viimastest valmistatud road (supid, hautised, jmt). Antud kaebuste korral soovitan töötlemata puu- ja köögiviljaga samuti mitte liialdada ehk siis toorsalatid ja värsked puuviljad võivad samuti mõnedel juhtudel seedetrakti ärritada. Proovige ja tehke endale märkmeid, kuidas üks või teine toiduaine mõjub. Hoiduge liialdamast jahu- ning piimatoodetega. Võtke söömiseks aega ehk teisisõnu vältige kiirustamist söömise ajal. Soovitan toidu kõrvale vedelikke (mahl, piim, vesi) mitte tarbida. Lisage menüüsse natuke kuivatatud puuvilju (ploome, aprikoose) või neist tehtud tõmmiseid (3-4 kuivatatud ploomi, millele valada ~150 ml keedetud vett ja lasta üleöö tõmmata). Hästi mõjuvad seedimisele ingver, ananass või siis viimaseid sisaldavad toidulisandid ja/ või teed. Abi võib olla probiootikumidest, millega tasuks teha kuuri vähemalt 2-3 nädalat (Beneflora, Erceflora, Lactoseven, jt). Õige toote leidmiseks saate apteekriga nõu pidada. Kui vähegi võimalik, liikuge igapäevaselt vähemalt 30-40 minutit. Abiks võib olla samuti kerge kõhupiirkonna massaaž kellosuti liikumise suunas, mida saate igapäevaselt ise teha. Jätkake samas ikkagi konsultatsioone oma perearstiga ning samuti soovitan pidada nõu mõne psühholoogi või psühhiaatriga, sest kestev kõhuvalu võib seonduda tugeva stressi või depressiooniga, mis vajab omaette lähenemist. Ühtegi konkreetset ravimit, ilma teie haiguslugu nägemata, soovitada aga ei saa.”