Toitumine ja tervis

Anonüümne

18. veebruar 2013

Toitumine ja tervis

Tere.
Kuidas peaks toituma mees (60 a), kel on diagnoositud pankrease kasvajas (II) ja mida on opereeritud. Läbitud on ka keemiaravi. Kaalukaotus on kuskil paarikümne kilo ringis. Viimastel kuudel on jäänud see stabiilseks. Ilmnenud on jalgade paistetus. Kas seda võib mõjutada ka toitumine?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna ei tea, kui palju on eemaldatud ja kas on ka pankrease süsivesikute ainevahetus häiritud, siis soovitus jääb kahjuks veidi üldsõnaliseks. Kindlasti on vaja pöörduda perearstile, et selgitada jalgade paistetuse põhjus.
Pärast pankrease operatsiooni on oluline  õige  toitumine, et vältida kaasnevaid komplikatsioone: kehakaalu langus, toitainete defitsiit, seedehäired. Kindlasti on vaja korduvalt kontrollida veresuhkru taset ja vere hemoglobiini väärtusi. Kuna on olnud suur kaalu kotus, siis taastumine võtab kauem aega. Jalgade paistetus viitab vee ainevahetuse häirele. Kontrollida neerufunktsiooni.
Dieedi osas soovitused ehk nn kerge normaalne toitumine:
1. Süüa regulaarselt, kuid toidu kogused olgu väikesed – 200-300 grammi korraga. Vedeliku vajadus 1,5-2 liitrit päevas.
2. Toidukordade arv võiks olla suurem 5-6-8 korda päevas.
3. Tähtis on toidu kvaliteet. Toit peab sisaldama valke, rasvu (eriti oomega-rasvhappeid) ja süsivesikuid, et tagada vajalik energiahulk (60 kg inimesele 2200-2600 kcal.
4. Kasutada pankrease ensüüme, et tõhustada toitainete omastamist
5. Kasutada toidu tõhustamist rasvlahustuvate (A, D, E, K) ja B-grupi vitamiinide osas.
6. Kuumtöötlusega toit on kergemini seeditav.
7. Vältida rasvade korduvat kasutamist praadimisel.
8. Toit olgu kiudaineterikas, sisaldagu karotenoide (nt porgand, kõrvits, paprika). Sobivad salatid aurutatud kujul (brokoli, paprika, tomat, porgand, peet, kõrvits).
9. Maitseaineid (vanillliin, kaneel, ingver, suhkur, sool, maitseroheline) võib  kasutada toidu maitsestamisel, kuid mõõdukalt.