Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

17. jaanuar 2011

Toit ja toidu valmistamine

HUvitab ,et kui liha jätta toidust välja või viia min.siis millele rõhku panna,et vajalikud toitained ja kõik kätte saada?
Kui mõistlik see on ja mida rasedana vältida ? kaaluga pole ka eelmiste raseduste aeg probleeme old….pigem liiga vähe juurde võtnud.1-ga 6 kg teisega 11kg.
Tänades.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Rase peab väga hoolikalt valima, mida ta sööb, et varustada veel sündimata last kõigi vajalike toitainetega. Taimetoitlasest rasedaid võib ka väga hoolika toitumise planeerimise juures ähvarada mitmete toitainete defitsiit. See oleneb kindlasti ka sellest, kas ollakse vegaan (sööb ainult taimset toitu) või süüakse lisaks ka piimatooteid, muna ja/või kala. Täistaimetoitlased ei saa kindlasti piisavalt vitamiine D ja B12 ning suure tõenäosusega on ebapiisav ka kaltsiumi ning raua saamine. Lisaks võib tekkida probleeme asendamatute amino- ja rasvhapete, tsingi, joodi ja mõningate allikate andmetel isegi foolhappe saamisega. Vitamiini D parimaks allikaks on kalad, vitamiini B12 leidub ainult loomsetes produktides. Kaltsiumi leidub enim piimatoodetes, kuid ka köögiviljades (sh kaunviljad), kalades. Kõikide asendamatute aminohapete saamiseks peab erinevaid taimseid valguallikaid (sh soja) väga hästi omavahel kombineerima, rasvhapete saamiseks sööma piisavalt seemneid ja pähkleid, kuid ka kala oleks siiski väga soovitatav. Raud imendub kõige paremini lihast. Ka teraviljatooted sisaldavad rauda, kuid selle imendumine sealt on oluliselt väiksem kui lihast.
Kui rase soovib olla taimetoitlane, siis peab ta väga hästi oma menüüd planeerima ning ilmselt tuleb tal võtta lisaks mingeid toidulisandeid, mida soovitab talle ämmamand või apteeker. 
Taimetoitlaste puhul on üheks ohuks ka liiga väike energiatarbimine, sest taimsed toiduained on kiudaineterikkad ning tekitavad ruttu täiskõhutunde. Seega tuleb kindlasti jälgida, et toiduga saadaks vajalik kogus energiat, vajadusel suurendades pähklite-seemnete osakaalu menüüs.