Toitumine ja tervis

Anonüümne

23. detsember 2013

Toitumine ja tervis

Tere. Selle aasta alguses või isegi eelmise aasta lõpus tekkisid mul probleemid tervisega. Saadeti mõõka neelama ja avastati helicobakter. Tegin ravi läbi, kuid minu arst jättis mulle ütlemata, et mul on krooniline gastriit. Sümptomid kadusid aga tervis oli ikka vilets ja kõht gaase täis, meeletud valud. Iiveldus jne. Pea aasta otsa käisin arsti juures talle ütlemaks, et mul ei lähe hästi. Vahetasin arsti ja sain ka diagnoosi teada. Seega minu küsimus. Mida ma sööma peaks?
Olen ära jätnud praetud toidud, õuna, kapsad – kõik, mis tekitab gaase. Kuidas on lood piimaga? Mulle tundub, et ma ei saa ka piima juua.
Mis aitab gaaside ja õhu väljutamist kõhust?
Kas minu krooniline gastriit jääbki minuga või kui ma sellega tegelen, toitumise ja stressiga ja kõige muuga, et kas siis on sellest võimalik ka paraneda?
Kas mao limaskesta põletikuga kaasneb ka väljaheites lima? Minul on seda.
Samuti vasakul alakõhus on valud aeg ajalt ning naba juures on kõva koht.

Ette tänades
Sullike

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Helicobacter pylori, samuti kroonilise gastriidi  korral soovitan vältida liiga rasvaseid toite, mis soodustavad põletikunähtude süvenemist.
Gaaside väljaviimist maost aitavad kiudaineterikkad toidud koos kala või tai lihaga. Sobivad ka seller, hautatud küüslauk ja mugulsibul toidu sees. Head antioksüdandid ja karoteeniallikad on kirsid, mustikad, tomat. Oomega-3 rasvhappeid saab kaladest ja taimeõlidest.
Kui piim ei sobi, siis tarvitada tofut, kohupiima, juustu. Juua 1–2 klaasi vett toidu vaheaegadel. Süüa 4-5 korda päevas, 400–500 g korraga, toidukordade vahed võiksid olla vähemalt 3 tundi. Tarvitada probiootilisi jogurteid, aga ka multivitamiine (A, D, E, B), vajadusel antatsiide.
Vältida pastatooteid, valget saia, margariine, kanget oakohvi, alkoholi, suitsetamist.
Haigusest on võimalik paraneda, kui põletikunähud on taandunud.