Kehakaal
11. veebruar 2013
Tere, mul on mure selles, et söön päevas 2-5 korda, oleneb kui kiire päevas on ja olen ~166 cm pikk ja pole juba mitu aastat pikkust viskand juurde ning olen 17 aastane ja kaalun 82 kg. Tahaks kaalu saada 65 +- mõned kilod. Toidu lausas on mul pidevalt kiirnuudlid, kartul, hakkliha, makaroonid, kohukesed, pudingud ja kohupiimakreemid, pihvid ja kotletid ning joon vett, piima ei armasta enam mitut aastat. Tean, et olen veidi ülekaalus, kuid mida ma saaks oma toitumisega ette võtta, tean, et ka puuviljad ja juurviljad on paljuks abi, aga kuna elan vanavanematega, siis nad mulle eriti ei osta puuvilju ja endal napib tihti raha, et poest ise tuua. Kindlasti on ka aktiivne liikuvus kasuks, aga mis on kõigeparem treening, kodus, nt teleka vaatamine samal ajal. Kodus on üks trenasöör, mis on nagu kohal käimine, ühesõnaga tambid kohapeal, aga sellega on selline asi, et väsib kole kiiresti ära ja pärast võivad sääremarjad pinges olla ning isegi valusad.
Tänud ette juba abi eest :)
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Kas loetletud toidud (pihvid, kohukesed jm) ostavad samuti vanavanemad? Sellisel juhul tundub, et tuleks hakata muutma seda, mida nad koju ostavad. Et neid mitte solvata, võiksid öelda, et oled huvitatud ise toidutegemise õppimisest ning hakkad tõepoolest toitu ise valmistama. Kõikvõimalikud poest ostetud valmistoidud sisaldavad tihti palju rasva ja soola ning vähe organismi tervise tagamiseks vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Soovitan Sul vaadata toidupüramiidi ning valgusfooritabeleid ja kujundada oma toidulaud vastavalt nendele õpetustele. Nimelt tuleks iga päev kindlasti süüa 3-4 viilu leiba (soovituslikult teraleiba), hea oleks iga päev süüa ka mingit putru (kaerahelbe-, neljavilja-, tatrapuder). Makaronid võiksid menüüs olla vaid paaril päeval nädalas. Kartul on kindlasti hea valik, kuid pigem samuti mitte iga päev ning eelistatult keedetult, hautatult või pudruna, mitte praetult. Kindlasti peaks sööma puu- ja köögivilju. Köögivilju võiks allavõtmise ajal süüa igapäevaselt isegi 400-500 grammi. Köögiviljad annavad vähe energiat, kuid täidavad hästi kõhtu ning sisaldavad palju vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Ei pea just ostma kõige kallimaid köögivilju – peedid, porgandid ja kapsas on üsna odavad. Samuti saab valida hooajalisi puuvilju, mis on parajasti odavamad. Iga päev võiks süüa piimatooteid, kuid eelistada tavalist piima-keefiri ning lahjemaid piimatooteid. Kohupiimakreemid, pudingud ja kohukesed sisaldavad väga palju suhkrut (ja rasva). Kui soovid süüa kohupiimakreeme või jogurtit, vali maitsestamata tooted ning lisa neile ise marju või moosi. Kotlettide asemel võiks osta tavalist (hakk)liha, linnuliha – koguseliselt vähem ning valmistada neist ise roogi (köögiviljadega roogi, suppe, kastmeid). Kahel korral nädalas võiks toidus kasutada kala. Võimalikult vähe tuleks süüa maiustusi, karastusjooke, saiakesi, küpsiseid.
Kui on vähegi võimalik, tasuks siiski minna jalutama õue, mitte teha seda televiisori taga trenažööril. Iga päev kokku vähemalt tund tempokat jalutamiseks on alustuseks paras koormus. Sääremarjade valusaks muutumise vastu tuleks alati pärast lihaste pingutamist teha peale korralikud venitusharjutused.