Kehakaal

Anonüümne

13. jaanuar 2012

Kehakaal

Tere. Võtsin rasedusega päris palju juurde, kuskil 20 kilo, lubades endale KÕIKE. Nüüd peale sünnitust mõtlesin, et hakkan asja jälgima, kuid imetades on magusaisu nii suur, et see on pea võimatu. Samuti on mul toitumine väga sassis- hommikuti ei söö- pole isu, lõunal võib-olla näksin midagi, üsna suure osa mu päevasest toidukogusest moodustab just magus ja siis söön õhtuti ikka kena söögi, kuna mees ka siis kodus. See on lihtsalt võimatu elustiil. Kõnnin lapsega alati päeval maha vähemalt 8 km, aga sellest pole abi, kui nii jätkan. Äkki oskate nõu anda…Parimatega, K.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Magusaisu on suuresti tingitudki ebakorrapärasest toitumisest. Kui muuta toitumine regulaarseks, süüa toite, millest saab organism kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalained ning umbes nädala-paari jooksul mitte anda järele kiusatusele süüa magusat, siis peaks hakkama ka isu magusa järele vaikselt vähenema. Alustama peaks sellest, et leiate oma soovitusliku energiavajaduse praeguse kehakaalu juures. Olenevalt imetamisest (kas täielikult või osaliselt), on lisaenergiavajadus 500-650 kcal päeva kohta. Seega peaksite alguses proovima, kas kaal hakkab paari nädala jooksul langema, kui sööte vastavalt soovitusele, kuid ilma imetamisest tulenevat lisasoovitust juurde panemata – ilmselt on see umbes 2000-2100 kcal kanti päevas, olenevalt kaalust-pikkusest-füüsilisest aktiivsusest.
Sööge kindlasti hommikusööki. See ei pea olema kell 7 hommikul, võib olla ka kell 9 – olenevalt ärkamisajast paari esimese tunni jooksul. Inimesed, kes söövad hommikusööki, näksivad päeva jooksul vähem. Hommikusöök peaks olema süsivesikuterikas (eriti kiudaineid), koos väikese valgulisandiga. Hästi sobivad pudrud, munatoidud, kohupiim, võileivad, puuviljad. Päeva jooksul peaks olema 3 põhitoidukorda ja vahele väiksemaid näksimisi. Korrapäraselt süües väldite seda, et õhtusöögi ajaks on väga suur nälg ning sööte valimatult kõike. Samuti aitab see vähendada maiustuste söömist toidukordade vahepeal. Näksimiseks on parimad köögiviljad, kuid võib süüa ka võileibu, näkileibu, kohupiima, kama jms. Õhtusöök peaks olema pigem tagasihoidlikum, eelistada võiks köögiviljaroogi. Viimane toekas toidukord peaks jääma vähemalt 3-4 tundi enne magamaminekut.
Kuna olete imetav ema, siis peaksite eriti jälgima, et saaksite toidust kätte kõik enda ja lapse jaoks vajalikud toitained. Selleks tuleb süüa piisavalt köögivilju, täisteratooteid, piimatooteid, kala, punast liha ja lisatavaid toidurasvu.