Kehakaal
18. jaanuar 2011
Tere ,olen 16 aastane ülekaalus noormees.
Olen 172 pikk ja kaalus 94 kg .
Käin trennis ,aga tulemust ei ole, magusat ei söö.
Palun aidake ,mis trenni võik teha ,kasvõi aidake ise .
Aitähh
Spetsialist vastab:Tagli Pitsi
Nende näitajate põhjal on tõepoolest Sinu puhul tegemist päris suure ülekaaluga. Kuna Sa ei ole veel päris täiskasvanud, siis võid loota, et ehk kasvad pisut ka pikkusesse. Praeguse pikkuse juures peaksid täiskasvanuna kaaluma maksimaalselt 73kg, kuid olles selleks ajaks näiteks 180cm pikk, siis 80kg. Igal juhul on näha, et peaksid alla võtma vähemalt 15kg. Siin läheb Sul vaja ennekõike suurt tahtejõudu. Kõigepealt peaksid alustama sellest, et analüüsid nii umbes nädala jooksul oma toitumist – kui suur on energiatarbimine, kas põhitoitained (valgud, rasvad, süsivesikud) on omavahel tasakaalus, kas saad toidust piisavalt kiudained, vitamiine ja mineraalaineid. Proovi muuta oma toitumist nii, et päevas ei saaks esialgu üle 2000 kcal energiat. See on üsna väike kogus, arvestades Sinu vanust ja kehakaalu. Kui tunned ennast väga näljasena, siis võib alustuseks olla energiatarbimine ka õige pisut suurem, kuid seda tuleb hiljem siis kindlasti korrigeerida.
Edasi pane paika oma toitumine vastavalt toidupüramiidile - põhirõhk olgu köögiviljade tarbimisel, päevas ka 1-2 puuvilja, kindlasti leiba ja teisi teraviljatooteid, väherasvaseid piimatooteid ning midagi lahjemat grupist liha-kana-kala-muna. Kala on soovitatav süüa vähemalt 2 korda nädalas. Lisatavate toidurasvade söömist võiks piirata, so mitte kasutada võileivamäärdeid, eelistada praadimisele keetmist-hautamist-küpsetamist. Samas võiks menüüsse lisada pähkleid-seemneid, et saada küllastumata rasvhappeid ning rasvade koguhulk toidus ei langeks ka allapoole soovitust. Kõikvõimalikest snäkkidest, maiustustest, alkoholist oleks parem täielikult loobuda. Toitumine olgu võimalikult mitmekesine, ainult sel viisil saad kätte toidust kõik vajalikud toitained. Ära unusta juua piisavalt vett, so puhast vett 1-1,5 liitrit päevas.
Toitumisel pööra tähelepanu ka regulaarsusele ning pigem tuleb süüa korraga väiksemaid koguseid, aga sagedamini.
Kindlasti tuleb pöörata rõhku füüsilisele aktiivsusele. Kõik trennid ülekaalulistele üldse ei sobi, kuna näiteks jooksmisel võib olla koormus liigestele nii suur, et see teeb kasu asemel hoopis kahju. Alustuseks on kõige parem ujumine või kiire tempokas kõndimine isegi kuni kaks tundi päevas. Jälgida tuleks pulsisagedust, mis võiks olla umbes 70% maksimaalsest lubatust (maksimaalne pulsisagedus=220-vanus) ehk siis Sinu puhul tuleb see praegu umbes 140 lööki minutis.
Soovitatav on konsulteerida nii toitumise kui ka liikumise puhul ka perearstiga.