Regulaarne liikumine parandab südametervist ja seksuaalelu

Selle aasta aprillikuu on Südamekuu. Traditsiooniliselt aprillis toimuvast Südamenädala projektist välja kasvanud ettevõtmise eesmärgiks on juba 25 aastat tutvustada Eesti inimestele südamehaiguste riskitegureid, nende vältimist ja nendega toimetuleku võimalusi, samuti mõjutada inimeste suhtumist oma südame tervisesse. Tänavu keskendub südamekuu meeste seksuaaltervise ja südame seostele.

Erektsioonihäired on varane hoiatus

Meeste puhul on raskused erektsiooni saavutamise või säilitamisega üheks potentsiaalseks ohumärgiks, et keha veresoonte tervisega ei ole kõik korras. Kõige sagedasem erektsioonihäire põhjus on kubemepiirkonna veresoonte funktsiooni langus, mis on enamasti põhjustatud algavast või juba välja kujunenud ateroskleroosist ehk veresoonte lupjumisest. Seetõttu on südame-veresoonkonnahaigustega (näiteks kõrge vererõhuga) meestel ka erektsiooniga seotud probleemid sagedasemad.

Südamehaiguste ja erektsioonihäire omavaheline seotus tähendab omakorda ka seda, et seksuaalse funktsiooni häireid märgates peaksid mehed mõtlema ka oma südame tervise peale. Eriti kehtib see nooremate, 30-40ndates eluaastates meeste puhul, kuna nooremas eas avalduv veresoonte funktsiooni langusest põhjustatud erektsioonihäire viitab ka suurenenud südame-veresoonkonna haiguse riskile. Uuringud on näidanud, et välja kujunenud südame pärgarterite ateroskleroosiga meestest esinevad vähemalt 50%-l ka erektsiooniprobleemid. Märkimisväärne on, et seksuaalse funktsiooni häire tekib enamikel, ligi 70%-l juhtudest enne, kui mehed hakkavad tundma pärgarterite ummistusele viitavaid sümptomeid, nagu koormustaluvuse järsku langust, pigistustunnet või valu rinnus.

Ajavahemik erektsioonihäire avaldumisest kuni võimaliku südamearterite verevoolu takistuse välja kujunemiseni on keskmiselt 2-5 aastat. Seega annab õigeaegne probleemile tähelepanu pööramine meestele võimaluse pöörduda arsti vastuvõtule uuringuteks enne tõsise tervisehäda välja kujunemist. Kui organismi märguannetele tähelepanu mitte pöörata, võib esimene märk südame-veresoonkonna haigusest olla südameinfarktiga haiglasse sattumine, mille puhul on tegu eluohtliku seisundiga ning varajase ennetuse jaoks on liiga hilja.

Regulaarne liikumine aitab erektsioonihäiret leevendada

Positiivse asjaoluna saab välja tuua, et regulaarsel liikumisel ja füüsilisel treeningul on lisaks südame-veresoonkonna haigestumist ennetavale toimele ka võime osaliselt taastada veresoonte funktsiooni ning sealhulgas erektsioonihäire raskusastet leevendada. Mitmed uuringud on kinnitanud, et algava või juba väljakujunenud veresoonte lupjumise ehk ateroskleroosiga meestel parandab regulaarne füüsiline treening nii üldist koormustaluvust kui ka seksuaalset funktsiooni. Kõige märgatavam on regulaarse liikumise positiivne toime just noorematel meestel, kellel on algavale seksuaalse funktsiooni häirele viitavad sümptomid. See teadmine on kindlasti oluline motiveerija, et alustada oma tervisesse panustamist ning seeläbi ka oma seksuaaltervist parandada.

Südame-veresoonkonna haiguste ennetamiseks ja tervisele soodsa mõju avaldamiseks on soovitatav vähemalt 2,5 kuni 5 tundi mõõduka intensiivsusega füüsilist tegevust nädalas, jagatuna 4-5 korra peale. Seega on piisav 30 minutit liikumist viiel päeval nädalas, et anda panus oma keha südame ja veresoonte tervise parandamiseks. Sealjuures ei tähenda füüsiline aktiivsus vaid sporditreeningute tegemist, sinna alla käivad ka näiteks treppidest käimine, keskmisest kiirema tempoga kõndimine, aiatööde tegemine. Suurema koormusega tervisetreeninguks sobivad näiteks kepikõnd, sörkjooks, ujumine, jalgrattasõit, tantsimine, sõudmine, uisutamine ja rulluisutamine.

Südamearstidena soovime kõigile mõnusalt veedetud aega tervisespordiga tegelemisel. Ilus kevadilm on hea aeg alustamiseks. Mõnus treening ja rahulolu liikumisest hoiavad südame tervena ja lisavad elurõõmu.

Margus Viigimaa, Urmo Kiitam
südamearstid

Foto: blackzheep at FreeDigitalPhotos.net

21. veebruar 2024

Puust ja punaseks. Kas toidulisanditest saame pigem kasu või kahju?

Toitaine puuduse ja selle liigtarbimise sümptomid võivad olla väga sarnased ning arsti abita on raske otsustada, kummaga on tegu. Aasta algul on ilmselt paljud endale …

12. detsember 2023

Peolauake, kata end!

Käes on aeg, millal asutused planeerivad oma töökogukonnaga pidulikumat ühist koosolemist ja pidusööke. Kuidas jõuluaja ja aastavahetuse laud katta selliselt, et kõhul oleks kergem, meel …

24. november 2023

Mis imereegel on taldrikureegel ning kus ja millal seda kasutada?

Taldrikureegel on õpetus, kui suure osa mingi toidugrupp võiks lõuna- või õhtusöögi taldrikul moodustada. Selle reegli põhisõnum on, et köögiviljad (siia hulka ei loeta toidusoovituste …

25. august 2023

Noorte vaimset heaolu saab toitumise ja liikumisega toetada

Viimase paarikümne aasta jooksul on nii igapäevane elu ja keskkond kui ka noorte eluviis ja tervisekäitumine palju muutunud. Näiteks on muutunud toidu toitaineline koostis ja …

19. mai 2023

Energiajoogid võivad tekitada terviseprobleeme

Alustuseks – lapsed ja noorukid ei peaks üldse tarbima ei kohvi, energiajooke ega energiavett – seal ei ole midagi sellist, mida nad vajaksid ja ei …

Kõik artiklid