Kust saab alguse liigne suhkrutarbimine?

Magusaharjumus

Kas ka sina põhjendad maitsestatud vee, mahla või karastusjookide eelistamist sellega, et sulle ei meeldi vee maitse? Kas oled kunagi mõelnud sellele, et mahla või limonaadi juues koguneb kaloreid märkamatult, aga kõhu täitmiseks vajad sellegi poolest lisa?  

Tarbides iga nädal ühe 500-ml pudeli limonaadi, teeb see aastas umbes 2,6 kg  lisatud suhkrut.

Kas oled harjunud kohvi ja teed suhkru või meega magustama ja sööd kuuma joogi kõrvale või päeva jooksul veel kommi ja kooki? Oled kunagi mõelnud, et iga päev kohvisse 10 g suhkrut lisades, sööd aastaga 3,65 kg lisatud suhkrut.

Hommiku või lõunasöögi asemel magusa „haaramine“

Tegu on väga levinud halva harjumusega. Korralikeks toidukordadeks aja võtmine võib tunduda küll ajakulukas ja tüütu, aga usu, see pole midagi ületamatut. Tasakaalustatud toitumine annab hea enesetunde, rohkem energiat ning parema tervise! Hommikul pudru keema panemine võtab sama palju aega, kui facebookis News Feed’i kerimine, kui mitte isegi vähem. Lõunasöögi võib võtta tööle kaasa või planeerida päevakavasse lõunasöök kohvikus või sööklas.

 Söögi ajal muuga tegelemine

Kuidas oled harjunud sina sööma, kas samal ajal vaatad telekat, oled telefonis või loed ajalehte? On tähendatud, et need inimesed, kes söögiajal keskenduvad söömisele, söövad vähem kui need, kes teevad seda millegi kõrvalt. Austa toitu ja võta söömiseks aega!

Magusaga tähistamine või tuju tõstmine

Pole vahet, kas on tähtpäev või lihtsalt paha tuju, põhjuse magusa söömiseks leiab alati. Me ei ütle, et üldse magusat ei peaks sööma. Küll aga tuleb endale teadvustada, et liig võib hakata tervist kahjustama.

 Söömisest lohutuse otsimine pingeid  tegelikult ei maanda, sest  lohutus toidust on üsna üürikene ning pealekauba võivad tekkida hiljem süümepiinad liigse söömise pärast.  Sellepärast tuleks tegeleda probleemi enda, mitte tunnete vaigistamisega.

Reklaamid tekitavad sinus magusaisu, allahindlused panevad rohkem ostma

See on ka reklaamide ja allahindluste eesmärk – panna inimesi rohkem ostma. Kui ka sina oled seda tüüpi inimene, kes ei suuda šokolaadikommide söömist lõpetada enne, kui kõik otsas, siis osta neid väiksemates pakendites. Pole mõtet osta midagi allahindlusega, kui selle söömisega piiri ei pea ning pärast end süüdi tunned.

Magusasöömine igavusest

Paljudel on komme tegevuseta aega söömisega sisutada, isegi kui kõht tegelikult tühi pole. Esimene soovitus on sarnane eelmisele: ära osta endale koju suurt magusavaru. Teine soovitus on, et planeeri oma aega paremini, et igavust ei saakski tekkida. Puhkepäevad sisusta aktiivse liikumise, kodu koristamise või raamatu lugemisega.

Pärast dieeti või „detox-kuuri“ on metsik magusaisu

Aga miks sa teed endale nii? Loomulikult kui organism on näljas, siis saadab aju signaali, et vajad kiiret energiat – magusat. Pigem ürita kujundada endale jätkusuutlikud harjumused, et sa igapäevaselt ei liialdaks ühegi toiduga vaid sööd mitmekesiselt ja liigud piisavalt.

Kui tõesti soovid, et su elus miski muutuks, siis lõpeta oma vanadele harjumustele põhjenduste otsimine. Magusa söömises pole mitte midagi halba, kuid liigse suhkrutarbimisega on seotud nii ülekaal kui teised terviseprobleemid, , seetõttu tuleks endale meenutada, et magusast saadav naudingul ja kasul on piirid.   Harjumuste muutmine on aega nõudev ja võib olla ebameeldiv, kuid mitte midagi sellist, millega hakkama ei saaks – Lihtsalt peab endasse rohkem usku olema!

Testi oma teadmisi suhkrute kohta siin.

Kristin Salupuu, projektijuht
Tervise Arengu Instituut

Foto: of KEKO64 at FreeDigitalPhotos.net

21. veebruar 2024

Puust ja punaseks. Kas toidulisanditest saame pigem kasu või kahju?

Toitaine puuduse ja selle liigtarbimise sümptomid võivad olla väga sarnased ning arsti abita on raske otsustada, kummaga on tegu. Aasta algul on ilmselt paljud endale …

12. detsember 2023

Peolauake, kata end!

Käes on aeg, millal asutused planeerivad oma töökogukonnaga pidulikumat ühist koosolemist ja pidusööke. Kuidas jõuluaja ja aastavahetuse laud katta selliselt, et kõhul oleks kergem, meel …

24. november 2023

Mis imereegel on taldrikureegel ning kus ja millal seda kasutada?

Taldrikureegel on õpetus, kui suure osa mingi toidugrupp võiks lõuna- või õhtusöögi taldrikul moodustada. Selle reegli põhisõnum on, et köögiviljad (siia hulka ei loeta toidusoovituste …

25. august 2023

Noorte vaimset heaolu saab toitumise ja liikumisega toetada

Viimase paarikümne aasta jooksul on nii igapäevane elu ja keskkond kui ka noorte eluviis ja tervisekäitumine palju muutunud. Näiteks on muutunud toidu toitaineline koostis ja …

19. mai 2023

Energiajoogid võivad tekitada terviseprobleeme

Alustuseks – lapsed ja noorukid ei peaks üldse tarbima ei kohvi, energiajooke ega energiavett – seal ei ole midagi sellist, mida nad vajaksid ja ei …

Kõik artiklid