Teismeliseiga on suure toitumisriski periood. Ühelt poolt suureneb toitainetevajadus, kuid teiselt poolt võivad tekkida halvad toiduvalikud, ebatervislikud toitumisharjumused, energia ja valkude ning paljude vitamiinide ja mineraalainete defitsiit.
Teismeliste toitumisele on iseloomulik ohtrate suupistete kasutamine. Suurenenud suupistete ja kiirtoitude tarbimine mõjutab toitumisharjumusi ka vanemas eas, sest nooruses väljakujunenud toitumisharjumused jäävad üldjuhul kestma. Kiirtoitude ja suupistetega tuleks piiri pidada, sest need sisaldavad reeglina palju soola/suhkrut, rasva ja lisaaineid ning vähe kiudaineid ja teisi vajalikke toitaineid.
Teismelised on raskesti mõjutatavad. Nad ei kuula õpetusi – söövad, mida tahavad ja millal tahavad. Pigem eelistatakse kindlaid toite, reeglina magusaid ja rafineerituid, praetud ja kiirtoite.
Teismelisi tuleks suunata kaudselt:
- valmistada toite täisteraviljast ja köögiviljadest,
- hoida nende käeulatuses puu- ja köögivilju, pähkleid ning vähemagusaid jogurteid.
See aitab neil tekitada tervislikke toitumisharjumusi nende eneste märkamata.
Ülekaal noorukieas on tavaliselt tingitud halvast toiduvalikust ja/või vähesest kehalisest aktiivsusest. Suurenenud energia tarbimine noorukieas suurendab nii rasvarakkude arvu kui ka suurust, mis omakorda võib viia läbi elu kestvate kaaluprobleemideni.
Rasvunud lapsest või teismelisest saab suure tõenäosusega rasvunud täiskasvanu.