Kehakaal

Anonüümne

25. veebruar 2015

Kehakaal

Tere!
Olen 12 aastane tüdruk, saan suvel 13. Pikkust on mul umbes 164-165 cm ja kaalun 71 kg. Jalad on mul kergelt x-is. Kui palju peaks kaaluma 12-13 aastane tüdruk? Mida tuleks teha et kaalus alla võtta? Joon iga päev vähemalt klaasi vett, söön nädalas 1-2 kommi, proovin mitmekesiselt ja tervislikult toituda ja samuti teen õhtuti kodus 20-25 minutilisi treeninguid + 20 kõhulihast. Kohalikus kohas pole võimalik kuskil aktiivselt trenni ka teha, käin ainult 1x nädalas võrkpallis.
Mida tuleks teha et kaalus alla võtta ja saavutada normaalkaal?
Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

12-aastane 165 cm pikk tüdruk võiks kaaluda maksimaalselt 59 kg, et olla normaalkaalus. Kui oleksid 19-aastaselt 165 cm, võiksid kaaluda 68 kg. Seega peaksid järgmiste aastate jooksul võtma kaalust maha vähemalt 3 kg. Selleks ei tohi ennast näljutada, küll aga peaksid üle vaatama oma toitumis- ja liikumisharjumused. Proovi vähemalt 10 päeva pidada toidupäevikut (võimalusel toite kaaludes, ise silmaga hindad koguseid valesti) niimoodi, et oma toitumist ei muuda ja siis vaata 10 päeva keskmist tulemust, võrdle seda soovitustega. Siis näed ise, mida peaksid toitumises muutma. Oluline on saada kätte kõik vajalikud toitained, et organism ei arvaks, et on näljaaeg ja peab seetõttu varusid koguma. Ka ainevahetus saab toimida normaalselt ainult siis, kui kõik vajalikud toitained on toidust kätte saadud.
Soovitan süüa võimalikult regulaarselt ja hästi palju köögivilju. Füüsilise aktiivsuse tõstmiseks ei peagi alati trennis käima, võib käia iga päev ka tunnike rattaga sõitmas või tempokalt jalutamas.