Varia

Anonüümne

18. märts 2012

Varia

Tere!
Ma olen täiesti normaalses kaalus (60/172) 21aastane neiu. Kuid vanuse kasvades tunnen, et toit hakkab kehale omad jäljed jätma.
Nimelt on mul raske ära öelda rasvasest toidust (friikartulid, burgerid, koorekastmed jne. Ma ei saa öelda, et ma neid hulluseni õgiks, kuid tihti pean ennast taltsutama, et mitte lõunatada burskiputkas.
Muidugi ei ole mul plaanis rasvast täielikult kunagi loobuda, kuid milliste rohkem tervislikumate toitainetega oleks mõtekas oma isud taltsuda, et säiliks normaalne kaal ja enesetunne oleks terve ja mõnus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Vahetevahel püüab keha sellise käitumisega ise anda märku, et tal on millestki puudus. Soovitaksin umbes 10 päeva jooksul oma menüüd analüüsida (võimaluse korral toitude koguseid mitte silmaga hinnates, vaid kaaludes) ja vaadata, millistest toitainetest jääb puudu. Kui olete seni üsna rangelt jälginud, mida süüa, siis võib juhtuda, et olete näiteks oma rasvade (ja ka energia) tarbimist kõvasti piiranud, mis väljendubki selles, et organism üritab Teid suunata rohkem rasvast toitu sööma. Inimene peab saama energiat vastavalt vajadusele ning rasvade osatähtsus ei tohiks langeda alla 25% saadud energiast. Rasvu ei tohi karta, kuid eelistama peaks kalarasvu ning taimeõlisid (nt rapsi- ja linaseemneõli). Kui järgite oma toitumisel toidupüramiidi põhimõtteid, siis peaksite saama kätte kõik vajalikud toitained ning tagama normaalse kaalu, tervise ja hea enesetunde.