Söömishäired

Anonüümne

9. jaanuar 2022

Söömishäired

Tere!
Olen 18-aastane tüdruk ning sooviks nõu küsida.
2020. aasta sügisel otsustasin kaalust alla võtma ning trenni tegema hakata. Treenisin 6 korda nädalas (umbes 1h 30min) ning kõik “rämpstoidu” ja magusa keelasin endale. Arvan, et sõin umbes 1500 kalorit. Tehes seda rutiini kaotasin 2021. aprilliks 13 kilo ning kaalusin umbes 51-52kg. Füüsiliselt tundsin ennast paremini kui kunagi varem, aga vaimselt olin stressis. Enam ei julgenud süüa midagi, mis minu arvates oli “ebatervislik” ning alati midagi süües lugesin kaloreid oma mõttes. Lisaks kadus mul menstruatsioon.
2020 suvi otsustasin vähem trenni teha ning proovida oma keelatud toite süüa. Sellega kaasnes veel suurem ärevus, mis üsna varsti muutus paanikahooks. Samuti suurendas minu ärevust kaalunumbri tõusmine. Minu keha oli nii füüsiliselt kui ka vaimselt koormatud.
Õnneks 2020 septembriks tundsin ennast jälle paremini ning kustutades kalorikalkulaatorid ei olnud nii kontrollitud. Samuti otsustasin uuesti 4-5 korda nädalas trenni tegema. Kuni novembrini oli kõik suurepärane ning tundsin ennast hästi, kui üsna varsti sain aru, et mu probleem ei ole üldse tegelikult paremaks läinud.
Siiani olen kinni kalorite lugemises ning teatud toitude söömine tekitab ärevust. Samuti tunnen, kuidas keha on nõrk ning une kvaliteet halb. Ma olen hakanud veidi rohkem sööma (hetkel umbes 1800 kalorit päevas), aga igal söögikorral tunnen, kuidas kehal jääb millestki puudu ning tahaks veel süüa. Ma ei oska öelda milline oleks mu tegelik energia vajadus ning kardan rohkem süüa. (Teen trenni 3-4 korda nädalas ja umbes 45min max)Lisaks tekitab mul hetkel stressi asjaolu, et mu menstruatsioon pole tagasi tulnud. Olen suures tupikus.
Kui ma olen 176cm pikk ja kaalun umbes 54kg, siis kas olen normaalkaalus? Milline on minu energia vajadus? Kas mul on söömishäire? Kelle juurde oleks kõige sobivam minna oma probleemidega?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Hea, et teadvustate probleemi ning soovitatav on konsulteerida paralleelselt nii vaimse tervise spetsialisti kui toitumisala inimesega. Olete alakaalus (KMI 17,4), mis suure tõenäosusega on viinud menstruatsiooni lakkamiseni. Ainult kirja põhjal probleemi olemuse ja tõsiduse üle otsustada ei saa ning selleks tulebki pöörduda konsultatsioonile. 
Söömishäiretega tegelevatakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs või Ambromed Kliinikus. Soovitan lugeda ka peaasi.ee lehekülge.