Kehakaal

Anonüümne

26. mai 2011

Kehakaal

Tere,
olen 19 aastane neiu, ma olen ligikaudu 175cm pikk ja pean häbiväärselt tunnistama,et kaalun 105 kg. Ma pole eriline trennitegija ega ka dieeditaja, kuid samas olen ma viimase aasta jooksul hakanud rohkem liikuma ja ka oma menüüst igasuguseid “rämpstoite” väljajätma. Söön nüüd rohkesti puu- ja juurvilju, töö on mul liikuv ,kuid kaalust alla ei saa. Selline tunne et seda tuleb koguaeg juurde kui et seda alla läheb. Samas ka peaks mainima,et mu ainevahetus kõigub,olenevalt “tujust” on see kiirem või siis hoopis üliaeglane. Ning nüüd seisan ma küsimuse ees,et mida ma tegema peaks,et kaalust alla saaks. Sest tõesti endale on küll paha seda tunnistada ,kuid ma olen paks ja ülekaaluline. Samas on mul suurkont,kui sellist terminit võib kasutada… Äkki on mingit võimalust,kuidas saab seda parandada.kasvõi ainevahetust või minu toitumisharjumusi,et tulemusi oleks rohkem ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõigepealt peaksite alustama sellest, et selgitate välja, kuidas praegu sööte. Selleks tuleks 10-20 päeva jooksul kirja panna toitumisprogrammi kõik, mida sööte, soovitatavalt koguseid kaaludes. Selle aja jooksul ärge toitumisharjumusi muutke, muidu Te ei saa õigeid tulemusi. Pärast andmete sisestamist tehke kõikide päevade kohta kokkuvõtlik analüüs ning võrrelge saadud tulemusi nii oma täpsustatud energiavajadusega (so vajadus praeguse kaalu säilitamiseks) kui ka toitumissoovitustes soovitatud mikro- ja makrotoitainete kogustega. Kaalust mitteallavõtmise põhjuseid võib olla väga palju – liiga suur (või ka väike) tarbitud energiakogus, tasakaalustamata toitumine, vale põhitoitainete omavaheline tasakaal, liiga väike kiudainete või osade vitamiinide-mineraalainete sisaldus toidus, liiga pikad toiduvahed ja korraga söödavad suured toidukogused, liiga väike liikumine jne. Lisaks võib mõnikord harva olla põhjuseks ka mõni haigus. Viimase välistamiseks soovitaksin kindlasti minna ka perearsti vastuvõtule, kes saaks teha mõned analüüsid välja selgitamaks, et ega Teil pole näiteks probleeme kilpnäärmega vm.
Kui olete saanud teada, mis Teie toitumises energia ja toitainete saamise koha pealt on valesti, saate hakata seda muutma. Kirjutate, et sööte piisavalt puu- ja köögivilju. Programmist saate näha ka seda, kas see on ka tegelikult nii või ainult tundub Teile. Puuviljade tarbimisega üle pingutada ei maksa, 1-2 päevas. See-eest võiks köögivilju tarbida umbes 500 grammi iga päev. Iga päev võiks süüa putru ning lisaks 3-4 viilu rukkileiba. Piimatoodetest tuleks eelistada madalama rasvasusega, lihadest eelistada linnuliha ning taist liha. Kõikvõimalikest valmistoitudest ning poolfabrikaatidest tasuks loobuda. Kala tuleks süüa 2-3 korda nädalas. Oluline on küll vähendada küllastunud rasvhapete tarbimist, kuid jälgida, et kogu rasvade tarbimine ei läheks ka allapoole soovitust ehk suurendada tuleks küllastumata rasvhapete (so kalades, õlides, pähklites-seemnetes) tarbimist. Püramiidi tippu kuuluvaid maiustusi tuleks välitida täielikult.
Jälgige, et saaksite toiduga kätte vajaliku koguse kiudaineid ning tarbiksite piisavalt vett, mis aitaksid soolestikul paremini toimida. Erinevate vitamiinide-mineraalainete küllaldane saamine on samuti ainevahetuse toimimise seisukohast väga oluline. Energia saamine võiks olla umbes 500 kcal vähem, kui on vaja Teie praeguse kehakaalu säilitamiseks. Energia saamist võib veelgi vähendada (see on väga individuaalne), kuid soovituslikult mitte tarbida alla 1700 kcal päevas, et kõik vajalikud ained ikka toidust kätte saaks.
Kindlasti tuleks üle vaadata ka liikumisharjumused. Kasulik oleks igal hommikul või õhtul teha üks tempokas jalutuskäik. Kehaline aktiivsus ja lihaste kasv aitavad kaasa ainevahetuse kiirenemisele.
Söögiajad peaksid olema võimalikult regulaarsed. Päevas peaks olema 3 põhitoidukorda ja 1-3 oodet. Korraga süüa vähem, aga tihedamini. Hommikupoole sobivad tärkliserikkamad toidud, õhtupoole püüdke nendest ning kõigest magusast hoiduda.