Kehakaal

Anonüümne

15. aprill 2011

Kehakaal

Tere!

Mul on mure oma tütre pärast. Tema lõpetas eelmise aasta kevadel korvpalli kooli ja peale seda enam trenni ei teinud. Kehakaal hakkas järsult vähenema, lihased kadusid. Vahel käis küll jooksmas aga suurt trenni pole enam teinud.
Lihasmass kadus ära ja sügisel tekkisid terviseprobleemid. Novembris hakkas tal halb tööjuures – nõrkus ja kutsuti kiirabi. Arsti juures tehti kõik analüüsid ja selgus, et hemoglobiin on väga madal, siis määrati talle rauatableti kuur.
Täna 13.04 hakkas tal jälle halb tööjuures ja minestas, kiirabi käis kohal ja tegi kohapeal kõik analüüsid ja südame filmi. Midagi ei osatud öelda, miks nii oli, arst arvas , sellest ,et ta on nii kõhna ja et on vedeliku puudus. Peab peab rohkem vett jooma.
Järelikul ei saa ta vajalikke toiduaineid enam toidust, ei tea mida teha. Kodus teeme küll koralikku süüa , liha, kala , kana, juurvili, puuvili. Meil on kodused toidud iga päev.

Mida peaks ta sööma , kas peaks sööma iga kolme tunni järel koguaeg, et oma kehakaalu suurendada? Oskate palun nõu anda?

Tänades,
Monika

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ta peaks jälgima, et saaks toiduga piisavalt energiat ja vajalikke toitaineid. Väsimus ja minestamine võivad viidata raua puudusele tema organismis. Kõige otstarbekam oleks, et nii umbes 10 päeva jooksul märgiks ta toitumisprogrammi üles kõik toidud (võimalusel kaalutult), mida ta sööb. Sealt on siis näha, kui palju saab ta energiat, kas seda on piisavalt, kas põhitoitained (valgud-rasvad-süsivesikud) on omavahel tasakaalus ning milliseid vitamiine-mineraalaineid ei saa ta piisavalt. Siis on võimalik on toitumist vastavalt tulemustele hakata korrigeerima. Kui on näha, et ka toitumise muutmisega jääb mõni toitaine defitsiitseks, siis tasub konsulteerida apteekriga, kes soovitaks tema menüü analüüsi tulemuste põhjal just temale sobilikku toidulisandit. Hästi oluline on tõepoolest ka piisav vedeliku tarbimine, nii 1-1,5 liitrit veena päevas. Kuigi ta trenni enam ei tee, peaks ta siiski olema füüsiliselt aktiivsem – käima iga päev väljas jalutamas või jooksmas, rattaga sõitmas jne. Füüsiline koormus tagaks lihasmassi säilumise, parema isu, aga ka kindlasti paremad tervisenäitajad.