Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

19. aprill 2012

Toit ja toidu valmistamine

Tere,

Küsimus järgmine. Olen viimased päevad vaielnud noore neiuga (17a), et kui vale/õige on ta toitumine.

Nimelt ta räägib mulle, et ta arvates kõige ideaalsem toitumine näeb välja selline:
Hommikusöök: 2 võileiba
Lõuna: Mingisugune praad, salat (eelistavalt tervislik)
Õhtusöök (see toimub hiljemalt kella 16:00-17:00 vahel) ja ka midagi kerget.
siis peale “õhtusööki” läheb ta trenni, kus teeb 1,5-2h reaalset trenni (jõusaal ja igast aeroobsed treeningud) ja peale seda söömist ei toimu…

puhkepäevadel või siis päevadel kui ta trenni ei jõua on viimane söömine kell 18:00. peale seda lihtsalt ei tohi enam süüa ta arvates.

Küsimus siis järgmine, et kui õige selline toitumine on ja kas ma suudan talle kuidagi selgeks teha, et nii pikk vahe toidukorras on natuke vale.
Muidu on ta noor sale ja kena tüdruk ja ei peaks üldse kaalu langetama.

Lugupidamisega,
Rasmus

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Seda menüüd vaadates on näha, et toitu on kindlasti liiga vähe, ka väga õblukese noore neiu jaoks. Enamik tänapäeva teismelisi ja noori arvabki, et selleks, et peenike olla, tuleb süüa hästi vähe. Kui läheb hästi, siis on söödav toit vähemasti nö tervislikum, halvemal juhul süüakse küll vähe, aga veel selliseid toite ka, mis organismile peaaegu üldse midagi kasulikku ei sisalda (nt kartulikrõpsud, kartulisalat, saiakesed, karastusjoogid). Üheks liiga väikese energia saamise ohuks on alakaal ja sealt edasi võimalikud toitumishäired nagu anoreksia. Kuid teine, isegi võib-olla veel suurem risk liiga väikese toiduenergia puhul on see, et inimene ei saa organismi toimimiseks küllaldaselt vajalikke toitaineid (valgud, asendamatud rasvhapped, kiudained, vitamiinid, mineraalained jne). Kui inimene saab energiat alla 1600-1700 kcal päevas, on raske ainult toidust kõiki vajalikke toitaineid kätte saada. Soovitan tal ise oma toitumist analüüsida, et ta näeks, mida tal puudu jääb. Ehk panevad saadud tulemused teda mõtlema. Samuti leiab sellelt lehelt kalkulaatorid, mille abil saab välja selgitada nii kehamassiindeksi kui ka päevas vajaliku energiakoguse. Toitainete defitsiidist tulenevad nähud ei pruugi avalduda kohe, vaid mõne puhul alles aasta-paari pärast, kuid selleks ajaks võib olla juba organism vägagi tugevalt kahjustatud. Liiga väikesest energiatarbimisest tulenev liiga madal kehakaal võib aga mõjutada laste saamist. 
Õige oleks süüa päevas 3 tugevamat toidukorda ning vahele 1-3 kergemat oodet. Füsioloogiline nälg ja vajadus uue energia- ja toitaineteportsjoni järele tekib umbes 4-6 tunni möödudes. Õhtune mittesöömine ei ole kuidagi teaduslikult põhjendatud. Õhtusöök võiks olla lihtsalt veidi tagasihoidlikum ning sisaldama endas rohkelt köögivilju.
Kuigi mõne inimese jaoks on iluideaal olla hästi peenike, siis tegelikult on tervemad inimesed, kes polegi mitte niivõrd peenikesed, vaid vormis.