Kehakaal

Anonüümne

8. veebruar 2013

Kehakaal

Tere!

Kelle poole pean pöörduma, kui 5,5 aastane laps ei soovi süüa? Näljatunde kustutab juues (vesi, piim). Probleem ei ole ajutine, vaid pikemaajaline. Probleemid algasid umbes paar aastat tagasi, kui laps hakkas aduma, et minu taldrikul ei ole täpselt samad asjad, mis temal ja isal (minu toidumenüüs puudub punane liha). Olen sellise põhimõttega, et laps peab sööma kõike. Olen proovinud nii hea kui ka halvaga, kuid see aitab ainult selleks korraks, vahel ei aita seegi. Tüdruk kaalub 14,6kg (kaal pole muutunud viimased 3(?) aastat), pikkuseks on 108cm.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui vaadata kasvukõverat, siis sellelt on näha, et pikkuse osas on ta keskmisest pisut väiksema pikkusega, kuid kui arvutada välja kehamassiindeks, siis see näitab, et ta on selgelt alakaaluline ning peaks oma pikkuse juures kaaluma vähemalt 16 kg. Veidi murelikuks teeb, et ta ei ole viimaste aastate jooksul kaalus juurde võtnud, kuigi tundub, et pikkusesse ta pisut siiski kasvab. Kui käite lastearsti juures, kas tema ei ole last mõõtnud ning juhtinud sellele tähelepanu? Tema peaks olema see, kes sellisele asjale tähelepanu juhib. 
Teiselt poolt nüüd toitumisharjumustest. Väikestele lastele on eeskujuks tema vanemad. Kui Teie piirate oma toitumist ning Teie taldrikul on teine toit kui temal, siis võib laps otsustada, et tema tahab ka süüa selliselt kui Teie, kuna see tundub talle õige. Samas muidugi leidub lapsi, kes söövadki väga-väga vähe või nõustuvad sööma vaid väga ühekülgset toitu, näiteks igapäevaselt ainult makarone. Tundub, et kõigepealt tuleks välja selgitada, mis on lapse sellise toitumise põhjuseks – kas põhimõte, et kui ta ei saa Teiega samasugust toitu, siis ta pigem keeldub söögist või ta lihtsalt ongi sellise isu ja toidueelistustega, et valib välja 1-2 asja, mida on üldse nõus sööma. Soovitan pöörduda psühhiaatri poole selle väljaselgitamiseks, et lapsel ei kujuneks välja toitumishäiret. Toitumishäirete diagnoosimise ja raviga tegelevad Tallinnas tasuline OÜ Sensus ja Tartus Tartu Ülikooli kliinikumi Psühhiaatriakliinik.
Samuti võite ise pidada lapse toidupäevikut, et välja arvutada, palju ta päevas saab energiat ning millistest toitainetest tal kindlasti puudu jääb. Seni, kuni ta ei ole nõus oma toitumisharjumusi muutma, võib osutuda vajalikuks talle toidulisandite (erinevad vitamiinide ja mineraalainete preparaadid, mille peaks talle määrama arst) andmine.