Tervislik toitumine

Anonüümne

25. juuni 2014

Tervislik toitumine

Tere!
Mul on mitmeid küsimusi.
1.Kuidas suhtuda palmisuhkrusse ja agaavisiirupisse,kas nende kasutamine annab vähem energiat?(Olen suur magusasõber ja see pole kadunud ka 3 kuud kestnud tervisliku toitumise jooksul,päevane norm on minul 1550 kcal)
2. Kas roosat soola on vähem kahjulik tarbida?
3. Mida arvate kookosõlist,kas on kasulikum kui rapsiõli?
4. Kuidas mõjuvad organismile sünteetilised toidulisandid,mida apteegis müüakse.Kas nad üldse täidavad oma funktsiooni,või on mõtetud,või teistpidi lausa kahjuliku mõjuga?Kas tervislikult toitudes(4 toidukorda päevas sisaldab alati lisaks ka värsket salatit ja puuvilja),on võimalik omandada igapäevast vitamiinivajadust?
Ette tänades:-)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tõepoolest on palmisuhkru ja agaavisiirupi energiasisaldused tavalisest suhkrust pisut väiksemad, olles palmisuhkrus 375 kcal, agaavisiirupis 60 kcal ja tavalises suhkrus 405 kcal 100 grammi kohta. Samas ei soovitata ühegi magusainega liialdada.
Soola puhul ei ole väga suurt vahet, millist soola kasutada. Osades soolades on lisaks naatriumile ja kloorile ka veidi teisi mineraalaineid, kuid arvestades päevaseid koguseid, palju me soola üldse kokku tarvitada tohime, ei ole need erinevad soolad kindlasti headeks teiste mineraalainete allikakteks, vaid selleks on siiski erinevad toiduained, mida saab täpsemalt näha siit.
Kookosõli on viimase aja “moeröögatus”. Kui üldjuhul sisaldavad taimset päritolu õlid küllastunud rasvhappeid suhteliselt vähe (nt rapsiõli 7g 100g kohta), siis kookosrasva küllastunud rasvhapete sisaldus on ligi 87 g 100g kohta. Inimene tohiks päevas kokku saada küllastunud rasvhappeid 10% kogu saadud energiast ehk siis 2000 kcal juures ca 20 grammi päevas.
Kui süüa mitmekesiselt ja toite kõikidest toidugruppidest, saades energiat vähemalt 1700 kcal päevas ning jättes oma menüüst välja kõik nö väikese toitainetihedusega toidud (maiustused, karastusjoogid, alkohol jne), siis peaks olema võimalik saada ainult toidust kätte kõik vajalikud toitained. Kui selgub, et toiduga mingil põhjusel siiski piisavalt neid ei saa, on apteekides pakutavad toidulisandid alternatiiviks, kuid soovitan kindlasti konsulteerida apteekriga, et millist preparaati täpsemalt kasutada. Näiteks ei ole abi niisama kaltsiumitablettide võtmisest, vaid kaltsiumi tuleks võtta kompleksina, kus on kindlasti juures D-vitamiin ja magneesium.