Toitumine ja tervis

Arseni Sõtšov

8. jaanuar 2017

Toitumine ja tervis

Tere!
Mul on kaks küsimust korraga. Esimene on Val-Süs-Ras tasakaalust ja teine on portsjonite suuruste kohta.
Minu menüü on koostatud nii, et suuremat osa kaloritest ma saan valgudest. Neid on minu menüüs palju rohkem kui soovitatakse. Süsivesikuid ja rasvu on mul märgatavasti vähem, seesjuures suurim osa sellistest rasvadest on küllastunud rasvhapped, mis ei ole eriti kasulikud. Ma ei tea, kuidas võib valgude kogust vähendada ja süs. ning rasvade arvu tõsta (ka küllastunud rasvhapete arvu viimaste sees langetada). Üks raskuse põhjusest on minu spetsiifiline maitse. Tasub nentida, et mina olen taimtoitlane. Mul pakutakse alates 2200-st kuni 2600-ni kilokalorini päevas. Aga minu praegune menüü ei kata selliseid energiakulusid. Kuidas võib juurde lisada nõutavad kalorid?
Mina söön seitse korda päevas. Kolm neist on hommikueine, lõuna- ja õhtusöök. Teised on vahesöögid, millest ma saan umbes 46% kaloritest. Vahesöökide toidu kogust ma tean, aga kolme peasöökide toidu portsjonite kohta on mul küsimus. Kas on hea, kui ma söön hommikul 200-250 grammi kaera- või hirsiputru, lõunaajal 300 grammi odrakruupi või 200 grammi riisi ning õhtul 200 grammi tatraputru? Või portsjonite suurused peavad olema teised? Muide, Teie võite märgata, et ma ei söö üldse suppi. Kas see võib olla tulevikus gastriidi põhjuseks?
Ette tänades,
Arseni Sõtšov

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Mul tekib kohe vastuküsimus, et kui olete taimetoitlane, siis kuidas on võimalik saada valke kõvasti üle soovitusliku (eriti, kui kirjutate, et sööte väga suures koguses teraviljatooteid). Võib eeldada, et te ei ole vegan, vaid tarbite toiduks ka mune ja/või piimatooteid. Taimetoitlastel kipubki tihti jääma soovituslikust energiakogusest puudu ning seetõttu peavad neil olema söödavad toidukogused suuremad. Selleks, et suurendada rasvade osakaalu menüüs (vähendades samal ajal küllastunud rasvhapete osakaalu), peaks menüü sisaldama pähkleid, mandleid ja seemneid ning ka taimeõli. Kookos- ja palmirasv sisaldavad suhteliselt palju küllastunud rasvhappeid. Süsivesikuid sisaldavad teraviljatooted, kartul, puu- ja köögiviljad, marjad. 
Supi söömata jätmine ei ole seotud gastriidi tekkimisega.