Kehakaal

Anonüümne

8. september 2013

Kehakaal

Tere! Tahan oma kerasva osakaalu vähendada ja seda võimalikult tervislikul ja tasakaalukal viisil. Olen enda juures tähele pannud, et kõige paremini töötab täpselt paika pandud distsipliin, kui ma tahan mingeid tulemusi saavutada. Varasemalt olen suutnud kehakaalu langetada pigem vähema toitumise arvelt ja selle tõttu said kannatada ka lihased. Sel korral ma võimalusel nii teha ei taha.

Olen tutvunud erinevate meetoditega ja kõige asjalikum tundus ühtede vene bodybuildingu ja fitnessi kuttide soovitused suurendada oluliselt valgu osakaalu päevases ratsioonis tugevamaks rasva osakaalu vähendamiseks. Nemad ütlevad, et kui kehale süsivesikuid mitte anda või anda neid vähesel määral, siis hakkab see kasutama enda talletatud energiat. Selleks, et mitte lihasmassi hävitada tuleks aga energiavajadus kompenseerida suurema koguse valkudega.

Konkreetse näitena toob Mihail välja, et sööb päevas kokku ligi 100g riisi ja ülejäänud on munavalge, kanaliha ja keedetud kala. Kokku sööb 6 korda päevas. Teie kodulehel on aga kirjas, et valgu osakaal päevasest toitumisest ei tohi mingil juhul ületada 20% kogu energiast. Miks te nii ütlete? Kas nendel vene kuttidel pole siis õigus? (Nt. video vene keeles: http://www.youtube.com/watch?v=8cz7awcdRdk)

Millist distsipliini te ise soovitate just keharasva vähendamiseks? kehakaal niivõrd ei olegi oluline.

Olen 26a, 180cm pikk ja kaalun 80kg.

Tänan!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kirjeldatud kaalualandamise meetod on nn ketogeenne dieet. Kuna organismi energiaallikaks tavaolukorras on peamiselt süsivesikud, siis antud juhul viiakse nende saamine miinimumini ning organism on sunnnitud energia saamiseks hakkama kasutama keharasvu. Lühiajaliselt võite seda enda peal katsetada, kuid pikaajaliselt hakkab rasvade ja valkude liig toidus ning rasvade lagundamise ja energia saamiseks kasutamisega kaasnevate mürgiste produktide teke mõjutama organismi tervist. Organism vajab eksisteerimiseks lisaks energiat andvatele toitainetele ka kiudaineid, mida sisaldub ainult taimse päritoluga toidus ning mis on vajalikud seedimise toimimiseks. Samuti erinevaid vitamiine ja mineraalaineid, mis on jagunenud nii loomset kui taimset päritolu toitude vahel ja kui nt teraviljatooted või puu- ja köögiviljad praktiliselt välistada oma menüüs, siis võib väga kiiresti tekkida mõne aine defitsiit.
Liigsed rasvad toidus on riskiteguriks südame-veresoonkonnahaigustele, liiga suured valgukogused panevad maksale ja neerudele väga suure töökoormuse.
Kuna olete tegelikult normaalkaalus, siis ei soovitaks üldse mingite ekstreemsustega tegelema hakata. Pigem katsuge toituda võimalikult normaalselt ning suurendage füüsilist aktiivsust. Füüsilise aktiivsuse tõustes võite küll suurendada pisut valkude saamist (kala, kohupiim, juust, linnuliha, muna), kuid kindlasti sööge päevas ka vähemalt 500 grammi puu- ja köögivilju ning täisteratooteid, samuti veidi lisatavaid toidurasvu (pähklid-seemned). Võimalusel vältige maiustuste söömist ning alkoholitarvitamisel olge samuti mõõdukas.
Ekstreemdieedid võivad anda küll kiireid tulemusi, kuid nende lõppedes oma tavaliste toitumisharjumuste juurde naastes kaob saavutatud efekt kiiresti.